ožujak, 2025
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Generalna skupština UN-a 1966. godine je proglasila 21.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Generalna skupština UN-a 1966. godine je proglasila 21. ožujka Međunarodnim danom za eliminaciju rasne diskriminacije. Šest godina ranije, toga je dana policija ubila 69 prosvjednika koji su sudjelovali na mirnim demonstracijama protiv zakona koji su podržavali aparthejd (sustav rasnog razdvajanja stanovništva Južnoafričke Republike na bijelce, crnce, Indijce i obojene koji je samo bijelcima davao potpuna politička, ali i sva druga prava).
Imajući na umu stremljenje demokratski uređenom društvu, suzbijanje i iskorjenjivanje svih oblika diskriminacije ključni je element u postizanju demokracije i stabilnosti društva današnjice, multietničkog i multikulturalnog. Rasnu je diskriminaciju moguće suzbijati podizanjem svijesti, razine znanja o neprihvatljivosti rasističkih i ksenofobnih stajališta te stajališta utemeljenih na predrasudama.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Nacrtajte strip o životu Nelsona Mandele, Martina Luthera Kinga ili nekog drugog borca za eliminaciju rasne diskriminacije.
Razgovarajte o tome što su najveće prepreke za uvažavanje i jednako vrednovanje svih ljudi.
Pogledajte kratke filmove CMS-ove kampanje #ovdježivimo
Istražite tko je bila Rosa Parks i zašto je važna.
Pogledajte kratki eksperiment učiteljice Jane Elliot ‘’Plave oči – smeđe oči’’Jane Elliott “Blue Eyes – Brown Eyes” Experiment Anti-Racism