Promijenimo naš svijet: Agenda 2030. za održivi razvoj
Uvodno o Agendi 2030.
Program globalnog razvoja za 2030. (Agenda 2030) usvojen je na konferenciji Ujedinjenih Naroda 25. rujna 2015. godine nakon višegodišnjih konzultacija i evaluacija učinaka programa koji je prethodio – Milenijskih ciljeva razvoja 2000. – 2015. Proklamirani ciljevi Agende 2030 ističu važnost iskorijenjivanja svih oblika i dimenzija siromaštva što se prepoznaje kao najveći globalni izazov i osnovni preduvjet održivog razvoja. Agenda se operacionalizira kroz 17 Ciljeva održivog razvoja (SDG – Sustainable Development Goals) koji su cjeloviti i nedjeljivi, te uravnotežuju tri dimenzije održivog razvoja: gospodarsku, društvenu i ekološku.
Više o Agendi i ciljevima
Praćenje provedbe Agende provodi tzv. High Level Political Forum (HLPF), svojevrsna komisija pri UN-u kojoj je u mandatu da olakšava razmjenu iskustava, uspjeha, izazova i naučenih lekcija te daje političko vodstvo, smjernice i preporuke državama članicama. Važno je istaknuti da provedba ciljeva zapravo nije pravno obvezujuća za države članice UN-a, ali se od država očekuje da ciljeve ‘prevedu’ i integriraju u svoje nacionalne politike, da osmisle sustav praćenja provedbe ciljeva te o tome redovno izvještavaju. Na razini Europske Unije 22.11.2016., Europska je komisija kroz svoju komunikaciju „Budući koraci za održivu europsku budućnost“ obrazložila napore koje će EU uložiti u sinkronicitetu s globalnom Agendom, a koji će doprinijeti održivoj europskoj budućnosti. U Hrvatskoj za provedbu mjera i Ciljeva Agende zaduženo je Nacionalno vijeće za održivi razvoj kojim predsjeda predsjednik Vlade Republike Hrvatske. Stručne i administrativne poslove za Vijeće obavlja Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Temeljna zadaća Vijeća je predlagati mjere i aktivnosti, prioritete, obveznike, dinamiku i sredstva potrebna za provedbu Ciljeva Agende 2030 te pratiti, analizirati i koordinirati njihovu provedbu.
Što sve Agenda obuhvaća i objedinjuje možda je najjednostavnije promatrati kroz ključne dimenzije razvoja, tzv. 5Ps (People, Prosperity, Planet, Peace, Partnership):
Ljudi (People)
Odlučni smo stati na kraj svim oblicima i dimenzijama siromaštva i gladi, te osigurati da sva ljudska bića ostvare svoj potencijal, žive u dostojanstvu, jednakosti i zdravom okolišu.
Planet (Planet)
Odlučni smo zaštititi planet od propadanja, između ostalog održivom potrošnjom i proizvodnjom, održivim upravljanjem njegovim prirodnim resursima i hitnim djelovanjem s obzirom na klimatske promjene, kako bi mogao zadovoljavati potrebe sadašnjih i budućih generacija.
Prosperitet (Prosperity)
Odlučni smo osigurati da sva ljudska bića mogu uživati prosperitetan i ispunjen život te da se gospodarski, društveni i tehnološki napredak odvija u skladu s prirodom.
Mir (Peace)
Odlučni smo podupirati mirna, pravedna i uključiva društva, slobodna od straha i nasilja. Nema održivog razvoja bez mira ni mira bez održivog razvoja.
Partnerstvo (Partnership)
Odlučni smo sredstva potrebna za provedbu ove Agende mobilizirati putem obnovljenog globalnog partnerstva za održivi razvoj, u duhu ojačane globalne solidarnosti i posebno usmjereni na potrebe najsiromašnijih i najranjivijih, te uz sudjelovanje svih država, svih dionika i svih ljudi.
Međusobna povezanost i integriranost ciljeva održivog razvoja od ključne su važnosti da bi se osiguralo ostvarenje svrhe nove Agende. Ako ostvarimo svoje ambicije u cjelokupnom području Agende, životi svih će se značajno poboljšati, a naš će se svijet promijeniti na bolje.“
Popis 17 Ciljeva održivog razvoja:
Iskorijeniti sve oblike siromaštva svuda u svijetu | |
Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu | |
Osigurati zdrav život i promicati blagostanje za ljude svih generacija | |
Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve | |
Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojčice | |
Osigurati pristup pitkoj vodi za sve, održivo upravljati vodama te osigurati higijenske uvjete za sve | |
Osigurati pristup pouzdanoj, održivoj i suvremenoj energiji po pristupačnim cijenama za sve | |
Promicati kontinuiran, uključiv i održiv gospodarski rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad za sve | |
Izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promicati uključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovativnost | |
Smanjiti nejednakosti unutar i između država | |
Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim | |
Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje | |
Poduzeti hitna djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih posljedica | |
Očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj | |
Očuvati, ponovno uspostaviti i promicati održivo korištenje kopnenih ekosustava, održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti degradaciju tla te spriječiti uništavanje biološke raznolikosti | |
Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama | |
Ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj |
Kritike Agende 2030.
Globalni poduhvat poput Agende 2030. za održivi razvoj podrazumijeva kompleksnost i kritike. One su u najvećem broju slučajeva usmjerene na nekoliko ključnih stvari:
- Postojanje proturječnosti među samim ciljevima – primjerice između ciljeva koji bi trebali osigurati ekonomsko blagostanje i dostojanstven život, s onima koji su orijentirani na okolišnu održivost;
- Agenda je „preširoka“ u smislu tema koje obuhvaća i time se u startu umanjuje njena šansa za uspjeh – postavljena je više kao ‘lista dobrih želja’ nego ozbiljna razvojna politika s jasnim planom provođenja;
- Ciljeve i podciljeve će biti teško pratiti i analizirati njihovu učinkovitost jer su neki nemjerljivi i/ili krivo postavljeni; Teškom praćenju doprinosi i situacija u kojoj većina država mjeri ekonomske pokazatelje, ali postoje velike ‘rupe’ u podacima koji se tiču društvene ili pak okolišne komponente;
- S obzirom na to da provođenje Agende nije obavezno za države članice, kako će se osigurati posvećenost? Na tragu toga, kako će se osigurati i pratiti ulaganje u ostvarivanje ciljeva ako u njemu na jednak način moraju sudjelovati i najbogatije i najsiromašnije države svijeta?
Zašto ovaj kalendar?
Ovim školskim kalendarom, Centar za mirovne studije i GOOD Inicijativa žele doprinijeti razumijevanju međuovisnosti spomenutih dimenzija kroz jednostavne prijedloge za nastavu i rad na temama ciljeva održivog razvoja prvenstveno kroz rad na međupredmetnim temama Održivi razvoj i Građanski odgoj i obrazovanje, ali i šire u smislu projektne nastave, akcija u zajednici i sl. Nadamo se da ćemo vam uspjeti barem malo približiti ovaj globalni dogovor i inspirirati vas u vašem radu s učenicama i učenicima!
Cjelokupan tekst Agende 2030 na hrvatskom jeziku možete pronaći ovdje, a za početnu inspiraciju i rad s učenicima predlažemo vam animirani film „Planet u glavu“ autora Vibora Juhasa i organizacije Zelena Istra.
rujan
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetski dan dobročinstva Generalna je skupština Ujedinjenih naroda uspostavila 2012. godine. Cilj ovog dana je jačati svijest o
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan dobročinstva Generalna je skupština Ujedinjenih naroda uspostavila 2012. godine. Cilj ovog dana je jačati svijest o važnosti filantropskog, volonterskog i humanitarnog rada u kontekstu izgradnje pravednijeg i održivog društva. Izabran je baš ovaj datum, jer je 5. rujna 1997. preminula Majka Tereza koju se smatra velikom humanitarkom.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite koje se sve udruge u Hrvatskoj bave dobrotvornim radom i promislite kako možete doprinijeti radu tih udruga. Kako humanitarne organizacije mogu pomoći u zemljama koje su u oružanim sukobima?
Istražite što je humanitarni punkt na riječkom kolodvoru i zašto je osnovan.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 - Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 – Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. s ciljem promicanja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva.
UNESCO-ov institut za statistiku u svojem izvještaju navodi sljedeće podatke za 2016. godinu: „750 milijuna odraslih osoba, među kojima su 2/3 žene, još uvijek ne znaju čitati i pisati na osnovnoj razini… Pismenost na globalnoj razini je u 2016. bila 86%, dok je pismenost mladih na još višoj razini od 91%. Potpuno ukidanje nepismenosti mladih jedan je od ciljeva Agende 2030 za održivi razvoj (4.6).“
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Koje sve tipove pismenosti poznajete? Što znači biti pismen u današnjem svijetu? Pokušajte svoje ime napisati na nekom drugom pismu poput ćirilice.
Proučite Amharski jezik i pismo. Pokušajte napisati svoje ime na amharskim pismom.
Proučite Tifinarsko pismo i pokušajte napisati imena naroda koji pišu tim pismom.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 - Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 – Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan obrane obrazovanja od napada utemeljila je Opća skupština UN-a sredinom 2020. godine kao dan koji će naglasiti pravo na obrazovanje za sve i važnost osiguravanja sigurnog okruženja za učenje u kriznim humanitarnim situacijama, kao i kvalitetu obrazovanja na svim razinama. Podaci UNESCO-a ukazuju na preko 75 milijuna djece od 3 do 18 godina koja žive u 35 kriznih područja s hitnim potrebama za podršku u obrazovanju. „Škole moraju ostati sigurna mjesta, mjesta bez konflikata i nasilja“ poručuje Audrey Azoulay iz UNESCO-a.
Ovim međunarodnim danom naglašava se važnost obrazovanja u vidu Ciljeva održivog razvoja i oštro se osuđuju svi napadi usmjereni protiv škola i upotreba škola u vojne svrhe, ako je u suprotnosti s međunarodnim humanitarnim pravom te se potiču napori na promicanju sigurnog i zaštitničkog školskog okruženja u kriznim humanitarnim situacijama.
*prilagođeno sa stranica UN-a i UNESCO-a
https://undocs.org/A/RES/74/275
https://en.unesco.org/news/new-day-focuses-protecting-education-attack
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite u kojim su zemljama ili kriznim područjima najveći brojevi djece koja nemaju pristup obrazovanju. Koji su razlozi za njihovo nepohađanje škole?
Kako/na koje sve načine i s kojim posljedicama nemogućnost obrazovanja utječe na život (trenutni i budući) te djece?
Razgovarajte o tome zbog koje krizne situacije vi niste mogli pohađati školu? Kako ste se osjećali?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan demokracije obilježava se od 2008. godine s ciljem poticanja i jačanja demokracije u svijetu. Često se koristi kao prilika za procjenu stanja demokracije u svijetu, a ona se promatra u kao proces i kao cilj. Sloboda, poštivanje ljudskih prava i osiguravanje slobodnih izbora ključni su elementi demokracije. Ona pak pruža prirodno okruženje za zaštitu i ostvarivanje ljudskih prava u svojoj punini*.
*prilagođeno sa stranice Ujedinjenih Naroda
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Na demokratski način donesite razredna pravila te razgovarajte o pravima i odgovornostima građana u demokraciji.
Pročitajte govor Martina Luthera Kinga Jr. i u razredu raspravite sadržaj govora. Što vas se najviše dojmilo?
Napišite svoj govor na temu demokracije.
Prelistajte publikaciju GOOD inicijative ‘Prema demokratskoj školi’ koja sadrži korake za ravnatelja, stručno osoblje, nastavnike, roditelje i učenike
Iščitajte istraživanje stavova i znanja maturanata u području politike i demokracije, IDIZ, GONG i GOOD inicijativa
Pogledajte filmić GOOD inicijative „Ah, ta demokracija!“
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Otprilike 810 žena umire svaki dan od uzroka koji se mogu spriječiti i koji su povezani s trudnoćom i porodom.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Otprilike 810 žena umire svaki dan od uzroka koji se mogu spriječiti i koji su povezani s trudnoćom i porodom. Osim toga, svaki dan umre oko 6700 novorođenčadi, što je 47% svih umrlih. Štoviše, svake godine oko 2 milijuna mrtvorođenih beba, od kojih se više od 40% dogodi tijekom poroda. Uzroci su neadekvatna bolnička njega trudnica i novorođenčadi.
Svjetski dan sigurnosti pacijenata ustanovljen je 2019. kako bi se unaprijedilo globalno razumijevanje sigurnosti pacijenata, povećao angažman javnosti po pitanju sigurnosti zdravstvene skrbi i promicale globalne akcije za poboljšanje sigurnosti pacijenata i smanjenje štete za pacijente.
Ciljevi Svjetskog dana sigurnosti pacijenata:
- Podići globalnu svijest o pitanjima sigurnosti majki i novorođenčadi, posebice tijekom poroda.
- Uključivanje više dionika i usvajanje učinkovite i inovativne strategije za poboljšanje sigurnosti majki i novorođenčadi.
- Poziv za sve dionike na hitne i održive akcije kako bi se povećali napori kojima bi se osigurala sigurna skrb za majke i novorođenčad, osobito tijekom poroda.
- Zagovaranje najboljih praksi u trenutku zdravstvene skrbi kako bi se spriječili rizici koji se mogu izbjeći za sve žene i novorođenčad tijekom poroda.
Preuzeto i prilagođeno sa:
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što je to Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i što sve zagovara.
Proučite postoje li organizacije u Hrvatskoj koje se bave zaštitom majki i novorođenčadi.
Pronađite na internetu kampanju #PrekinimoŠutnju. Organizirajte u razredu debatu na temu kampanje.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Od 2015. godine obilježava se diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Od 2015. godine obilježava se diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja.
ETOR koordinira ured Europske mreže za održivi razvoj (ESDN) u Institutu za upravljanje održivosti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Beču.
ODRAZ – Održivi razvoj zajednice koordinator je ove inicijative u Hrvatskoj*. Iako se inače obilježava krajem svibnja i početkom lipnja, 2020. se godine zbog Covid-19 pandemije odgodio za rujan.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razmislite o aktivnostima koje biste mogli organizirati i provesti u svojoj školi i/ili lokalnoj zajednici a tiču se nekih od ciljeva održivog razvoja. Posjetite stranicu organizacije Odraz, inspirirajte se radom drugih i prijavite svoje aktivnosti u Europski tjedan!
Pogledajte animirani film „Planet u glavu“ o tome što su sve komponente održivog razvoja!
Proučite publikaciju “Vrline znanja: škole kao pokretači zajednice”
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 - Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke
Globalni cilj za održivi razvoj 8 – Promicati kontinuiran, uključiv i održiv gospodarski rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Krajem 2019. godine, UN je izglasao rezoluciju* kojom se 18. rujna proglašava Međunarodnim danom jednakih plaća muškaraca i žena. Ovim se danom želi utjecati na postojanje brojnih strukturnih problema: nejednake plaće na istim pozicijama; neravnopravnu podjelu kućanskih i obiteljskih obveza; postojanje tzv. ‘staklenog stropa’ za napredovanje žena; jaz u mirovinama i sl.
Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova ističe primjerice da su u Hrvatskoj 2015. godine žene zarađivale 11,3% manje nego muškarci, a njihove su mirovine u 2014. bile u prosjeku 20,4% manje. U kontekstu Agende 2030 za održivi razvoj, podcilj 8.5 govori o nužnosti ujednačavanja ovih pozicija do 2030. godine – “Do 2030. postići puno i produktivno zapošljavanje i pristojan posao za sve muškarce i žene, između ostalog i za mlade ljude i osobe s invaliditetom, te jednaku plaću za rad iste vrijednosti.”
Europski dan jednakih plaća obilježava se u studenom – u usporedbi s muškarcima na istim poslovima njihov rad je plaćen do studenog.
*https://undocs.org/en/A/RES/74/142
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte sa ženama u svojoj obitelji o tome jesu li se susrele s neravnopravnosti na radnom mjestu.
Razmislite zbog kojih sve razloga žene češće izbivaju s radnog mjesta. Istražite što znači pojam „stakleni strop“.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Diljem svijeta 21. rujna se obilježava Međunarodni dan mira koji je Opća skupština UN-a utemeljila 1981. s ciljem obilježavanja i jačanja ideala mira među svim narodima i državama.
Međunarodni dan mira omogućuje svim pojedincima, organizacijama i nacijama da svojim djelima zajednički šire poruku mira. Nakon rasprava o uvođenju Dana mira i tome što bi on trebao predstavljati zaključeno je da će on postojati kako bi se kontinuirano podsjećalo na potrebu jačanja mirovnih poruka i ideja među svim ljudima i narodima.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite koliko se ratova trenutno vodi i među kojim državama ili narodima?
Diskutirajte u razredu što bi doprinijelo većem miru u RH i osmislite poruke koje bi tome doprinijele.
Pročitajte i analizirajte fanzin ZAGREBiMIR posvećen Međunarodnom danu mira i diskutirajte o tome što je mir i aktivizam za mir.
Istražite što je to ‘’Komisija za Istinu i Pomirenje’’ (Truth and Reconciliation Commission). Zašto je nastala? Tko su osnivači? U kojim sve državama postoji?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim,
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
Globalni cilj za održivi razvoj 12 – Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Europski dan održivih zajednica prvi je put obilježen 2017. godine. Ideja dana je promovirati i građanima približiti različita nastojanja proizašla iz manjih građanskih i lokalnih inicijativa u smjeru održivosti i odgovora na klimatske promjene. „Tisuće zajednica u cijeloj Europi pokušava redefinirati naš odnos prema prirodi dizajnirajući i testirajući nove ekonomske, socijalne i okolišne inovacije koje promoviraju regeneraciju i održivost“.*
*(prilagođeno sa stranice http://www.ecolise.eu/european-day-of-sustainable-communities/)
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Organizirajte aktivnosti poput razmjene odjeće i stvari koje ne koristite, zajedničkog vrtlarenja i/ili čišćenja okoliša sa susjedima odnosno prijateljima.
Istražite što je ‘’Pokret otoka’’ i ‘’Mreža ekosela jugoistočne Europe’’
Pogledajte video: The story of solutions
Priručnik: Održiva učenička poduzeća u hrvatskim srednjim školama
NASTAVNA JEDINICA:
- Kružna ekonomija/održivi razvoj – info za nastavnike
- Kružna ekonomija/održivi razvoj – nastavna jedinica
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Opća skupština UN-a proglasila je 23. rujna Međunarodnim danom znakovnih jezika kako bi se podigla svijest o važnosti znakovnog jezika
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Opća skupština UN-a proglasila je 23. rujna Međunarodnim danom znakovnih jezika kako bi se podigla svijest o važnosti znakovnog jezika u punom ostvarivanju ljudskih prava gluhih osoba.
Prema Svjetskoj federaciji gluhih, u svijetu živi oko 72 milijuna gluhih osoba. Prema podacima Registra osoba s invaliditetom, u RH je 13.460 osoba s težim razmjerima gubitka sluha. Danas osobe s oštećenjem sluha koriste više od 300 različitih znakovnih jezika. Znakovni su jezici punopravni jezici, strukturno različiti od govornog jezika.
prevedeno sa:
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Prelistajte online rječnik znakovnog jezika i naučite pozdrave i fraze na znakovnom jeziku.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Europska godina jezika 2001., koju
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Europska godina jezika 2001., koju su zajednički organizirali Vijeće Europe i Europska unija, uspjela je uključiti milijune ljudi diljem 45 zemalja sudionica. Njihove aktivnosti slavile su jezičnu raznolikost Europe i promicale učenje jezika. Nakon uspjeha te godine, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine.
Opći ciljevi Europskog dana jezika su:
- Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
- Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
- Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene*.
*Preuzeto sa web stranice Vijeća Europe o Europskom danu jezika
https://edl.ecml.at/Home/test-home/tabid/3168/language/hr-HR/Default.aspx
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite neki manji europski jezik (primjerice, finski, albanski ili baskijski). Upoznajte se s njegovim porijeklom i razvojem. Naučite neke osnovne riječi i fraze.
Zaigrajte igru ‘’Story Dice’’ i pokušajte simbole u igri reći na drugom europskom jeziku.
https://davebirss.com/storydice/
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan za potpunu eliminaciju nuklearnog oružja obilježava se svake godine od 2014. s ciljem jačanja svijesti o prijetnji koju čovječanstvu predstavlja nuklearno oružje i nužnosti njihovog potpunog uklanjanja. Eliminacija nuklearnog oružja jedna je od ključnih misija UN-a još od osnutka 1946., a nakon tragedije američkog bombardiranja japanskih gradova Hiroshime i Nagasakija u kolovozu 1945
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što su papirnati ždralovi Sadako Sasaki i kako su povezani s mirovnim aktivizmom. Naučite u svom razredu napraviti origami ždralove i potaknite i druge razrede da se uključe.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
UNESCO je 2002. proglasio Međunarodni dan prava na pristup informacijama na temelju europske Konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama i Konvencije o pristupu informacijama. Pravo na pristup informacijama ključan je dio Članka 19. Opće deklaracije o ljudskim pravima: Svatko ima pravo na slobodu mišljenja i izražavanja; to pravo uključuje slobodu zadržavanja mišljenja bez uplitanja i slobodu traženja, primanja i širenja informacija i ideja putem bilo kojeg medija i bez obzira na granice.
Cilj aktivnosti koje se organiziraju na ovaj dan je podizanje svijesti građana o pravu na pristup informacijama koje posjeduju, kojima raspolažu ili koje nadziru tijela javne vlasti, upoznavanje građana s pravima koja proizlaze iz Zakona o pravu na pristup informacijama, te poticanje tijela javne vlasti na veću otvorenost prema građanima.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Upoznajte se s radom info centra za mlade u vašoj regiji.
Istraži ulogu i zadaće Povjerenika za informiranje.
Upoznaj se sa stranicom Imamo pravo znati preko koje možeš zahtijevati informacije od tijela javne vlasti: https://imamopravoznati.org/
Pogledajte edukativni video o pravu na pristup informacijama.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 2 - Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 2 – Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Krajem 2019. godine Opća je skupština UN-a potvrdila prijedlog da se 29. rujna usustavi kao Međunarodni dan svijesti o gubitku hrane i otpadu od hrane*. U skladu s Ciljem 2 Održivog razvoja koji do 2030. teži „Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu“, ovim se danom želi ukazati na potrebu za većom brigom o hrani i na strani proizvođača i na strani potrošača. Gubitak hrane se definira kao smanjena kvaliteta i kvantiteta hrane koja je rezultat loših odluka u proizvodnji, a otpad od hrane kao smanjena kvaliteta i kvantiteta hrane koja je rezultat odluka distributera, prodavača i potršošača.
Na ovaj se dan potiče organiziranje aktivnosti koje se bave održivom proizvodnjom i potrošnjom hrane i važnošću održive proizvodnje i potrošnje u kontekstu održivog razvoja. Osim utjecaja na okoliš, odnos prema hrani jasno ocrtava nejednakosti suvremenog svijeta s otprilike 850 milijuna* pothranjenih ljudi u svijetu u odnosu s 1.3* milijarde tona hrane godišnje bačeno na globalnoj razini.
https://undocs.org/A/RES/74/209
*FAO – http://www.fao.org/3/mb060e/mb060e00.htm
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite jesu li se u prijašnjim generacijama racionalnije odnosili prema hrani, kakvu hranu su jeli i što su radili s ostacima hrane pa pogledajte publikaciju “Naši stari znaju – hrana nije otpad”
Raspravite u razredu kako vi možete doprinijeti smanjenju bacanja upotrebljive hrane i namirnica odnosno kako možete doprinijeti oblikovanju boljeg i održivijeg sutra.
Budite kreativni i skuhajte/pripremite novo jelo s ostatcima hrane od jučer!
Publikaciju “Naši stari znaju – hrana nije otpad” je izradila udruga Zelena Istra u suradnji s Gradskom knjižnicom i čitaonicom Pula, Osnovnom školom Centar te udrugom Klub 50+ Veli Vrh u Puli.
U noj možete saznati kako kuhati praktično i štedljivo, naći savjete kako smanjiti količinu hrane koja se baca u kućanstvu kao i i recepte za racionalno korištenje namirnica.
listopad
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Od 2015. godine obilježava se diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Od 2015. godine obilježava se diljem Europe s ciljem poticanja i bolje vidljivosti aktivnosti, projekata i događanja koja promiču održivi razvoj i Globalne ciljeve održivog razvoja.
ETOR koordinira ured Europske mreže za održivi razvoj (ESDN) u Institutu za upravljanje održivosti Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Beču.
ODRAZ – Održivi razvoj zajednice koordinator je ove inicijative u Hrvatskoj*. Iako se inače obilježava krajem svibnja i početkom lipnja, 2020. se godine zbog Covid-19 pandemije odgodio za rujan.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razmislite o aktivnostima koje biste mogli organizirati i provesti u svojoj školi i/ili lokalnoj zajednici a tiču se nekih od ciljeva održivog razvoja. Posjetite stranicu organizacije Odraz, inspirirajte se radom drugih i prijavite svoje aktivnosti u Europski tjedan!
Pogledajte animirani film „Planet u glavu“ o tome što su sve komponente održivog razvoja!
Proučite publikaciju “Vrline znanja: škole kao pokretači zajednice”
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan nenasilja obilježava se 2. listopada na dan rođenja Mahatme Gandhija, borca za neovisnost Indije i idejnog začetnika filozofije
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan nenasilja obilježava se 2. listopada na dan rođenja Mahatme Gandhija, borca za neovisnost Indije i idejnog začetnika filozofije i strategije nenasilja. „Nenasilje je odbijanje nasilja s jedne strane i metoda djelovanja bez nasilja s druge strane.“*. Nenasilje nije pasivnost, povlačenje ili izbjegavanje sukoba već aktivan angažman protiv nepravde i nasilja nenasilnim metodama.
*(Zenzerović Šloser, I., ur.: Mirovni studiji – Osnovni pojmovi; Centar za mirovne studije, Zagreb, 2016.)
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Osmislite, nacrtajte i/ili izradite svog superheroja nenasilja!
Koje moći ima, čime se bavi, kako izgleda, kako se zove?
Pročitajte i analizirajte fanzin ZAGREBiMIR posvećen Međunarodnom danu nenasilja!
Istražite tko je bio Marshall Rosenberg i zašto je važan za temu nenasilja.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 - Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetski
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 – Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prilika da se pokaže kako se rad učitelja i nastavnika smatra jednim od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni.
Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za obrazovne radnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti, izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte o tome tko bi od vas u razredu želio biti učitelj? Zašto ili pak zašto ne? Kakav je status učitelja u Hrvatskoj?
U sandučić povjerenja napišite pozitivne poruke učiteljima/cama koje su vas inspirirale.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 - Iskorijeniti siromaštvo svuda i u svim oblicima ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetski dan beskućnika počeo se obilježavati 2010.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 – Iskorijeniti siromaštvo svuda i u svim oblicima
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan beskućnika počeo se obilježavati 2010. godine na inicijativu brojnih aktivista i ljudi koji se bave ovim društvenim problemom. Cilj je ovog dana osvijestiti ljude o beskućništvu, istražiti koje su potrebe ljudi u zajednici i uključiti se u aktivan angažman u osiguravanju boljih uvjeta za sve. Međunarodni je dan prilika je da se na ovu temu privuče više interesa za temu te tako ojača učinak pojedinačnih lokalnih inicijativa.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite postoji li u vašoj zajednici organizacija/ javna kuhinja/ socijalna samoposluga koja pomaže beskućnicima?
Posjetite ih i razgovarajte o tome kako ti i tvoji prijatelji možete pomoći.
Upoznajte se s časopisom “Ulične svjetiljke”. Napišite članak ili priču za časopis.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetska federacija za mentalno zdravlje (WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) od 1992. godine 10. listopada obilježava Svjetski
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetska federacija za mentalno zdravlje (WFMH) u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) od 1992. godine 10. listopada obilježava Svjetski dan mentalnog zdravlja. Na taj dan podsjeća se na važnost ulaganja u sustav podrške mentalnom zdravlju i promicanje mentalnog zdravlja te destigmatizaciju osoba narušenog mentalnog zdravlja.
Prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije blizu milijardu ljudi ima mentalni poremećaj i svatko, bilo gdje, može biti pogođen. Depresija je vodeći uzrok invaliditeta u cijelom svijetu i veliki je doprinos ukupnom globalnom opterećenju bolestima. Globalno se procjenjuje da 5% odraslih pati od depresije. Globalno, jedno od sedmero djece u dobi od 10-19 godina ima mentalni poremećaj. Polovica svih takvih poremećaja počinje u dobi od 14 godina, ali većina je neotkrivena i ne liječi se. Ljudi s teškim mentalnim poremećajima, poput shizofrenije, obično umiru 10-20 godina ranije od opće populacije. Jedan na svakih 100 smrtnih slučajeva je samoubojstvo te je četvrti vodeći uzrok smrti mladih u dobi od 15-29 godina.
preuzeto sa:
https://www.hzjz.hr/sluzba-promicanje-zdravlja/svjetski-dan-mentalnog-zdravlja/
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Proučite web stranicu „Mentalno zdravlje“’ i istražite što je to mentalno zdravlje, kakve mentalne poteškoće postoje i gdje i kako pronaći podršku.
https://mentalnozdravlje.zagreb.hr/#
Organizirajte razrednu raspravu na temu mentalnog zdravlja i stigmatizacije osoba koje imaju mentalnih poteškoća.
Napravite školski info kutak o Mentalnom zdravlju i informacijama gdje se može dobiti podrška.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 - Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan djevojčica obilježava se
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan djevojčica obilježava se na današnji dan od 2011. godine kada su Ujedinjeni narodi proglasili 11. listopada kao Svjetski dan ženskog djeteta. Cilj je potaknuti svjetski entuzijazam u stvaranju boljeg života mladim djevojkama pružajući im priliku da postignu svoj puni potencijal.
Na današnji dan želimo skrenuti pozornost na još uvijek gorući problem diskriminacije djevojčica i nasilja koje se nad njima provodi u cijelom svijetu, te osnažiti svjetsku zajednicu na poštivanje njihovih ljudskih prava.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite na internetu tko je Malala Yousafzai.
Razgovarajte o problemima s kojima se susreću djevojčice diljem svijeta, osobito u zemljama u razvoju.
Pogledajte GOOD animaciju:
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan koji slavi “izlazak iz ormara” (
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan koji slavi “izlazak iz ormara” (metafora koja govori o samootkrivanju LGBTIQ osoba o svojoj seksualnoj orijentaciji ili rodnom identitetu), te služi istovremeno kao podrška onima koji_e to nisu učinili_e. Obilježavanje ovog dana osnažava LGBTIQ mlade u školi, jer promiče autentičnost i vidljivost te informira i senzibilizira ostale mlade.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što sve podrazumijeva proces autanja (eng. “coming out”), upoznajte mlade s radom stručnih službi u školi kako bi se osjećali sigurno razgovarati o svom identitetu, kontaktirajte udruge i/ili stručne osobe koje se bave ovom tematikom da održe radionice na temu coming out-a.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Globalni cilj za održivi razvoj 13 - Poduzeti hitna djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Ovaj se međunarodni dan obilježava na inicijativu Ujedinjenih naroda s ciljem bolje organizacije preventivnih radnji i mjera za smanjenje rizika od katastrofa. Utemeljen je 1989. te se njime želi ukazati kako ljudi i zajednice diljem svijeta smanjuju svoju izloženost katastrofama i podižu svijest o važnosti obuzdavanja rizika s kojima se suočavaju, a koji su globalno sve prisutniji osobito u kontekstu klimatskih promjena. Dan je ovo kad je, primjerice, važno se prisjetiti organiziranih solidarnih građana koji se s ovakvim izazovima bore kroz dobrovoljna vatrogasna društva, civilnu zaštitu i sl., ali u isto vrijeme i od vlade je nužno zahtijevati da se strateški pozabavi politikama jačanja otpornosti.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Proučite što je to Civilna zaštita i zašto je važna njena djelatnost. Tko se može u nju uključiti?
Raspravite u razredu o prirodnim katastrofama u Hrvatskoj kroz povijest. Na koji način su sanirane, tko je sve bio uključen i koji su sve bili oblici građanske solidarnosti organizirani za vrijeme tih katastrofa.
Pogledajte dokumentarni film „Poplava“’ na YouTube-u i razgovarajte o dojmovima.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 2 - Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetski dan
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 2 – Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan hrane se svake godine obilježava 16. listopada, na dan kad je 1945. godine u sklopu Ujedinjenih naroda (UN) osnovana Organizacija za prehranu i poljoprivredu. Ovaj se dan obilježava u više od 150 država svijeta. Glavna je suvremena zadaća u ovom području prema Ciljevima održivog razvoja do 2030. osigurati svijet bez gladi unatoč brzorastućoj populaciji. To između ostalog znači okončati glad, postići sigurnost u opskrbi hranom, unaprijediti kvalitetu prehrane i promicati održivu poljoprivredu.
Prema procjeni alata Worldometer (https://www.worldometers.info/), 6. kolovoza 2020. u svijetu je 845 milijuna pothranjenih ljudi, a u prijepodnevnim satima spomenutog dana već je gotovo 14 000 ljudi umrlo od gladi.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pogledajte na internetu seriju fotografija „Hungry planet“ (Peter Merzel, Faith D’Aluisio) te razgovarajte o tome što nam sve ove fotografije govore kroz prikaz tjednog menija obitelji u različitim zemljama.
Istražite koliko djece u RH živi na rubu siromaštva, imaju li sva djeca u RH osiguranu prehranu u školi? Što se treba učiniti?
Pogledajte dokumentarac “Bez poreza na dobrotu”!
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 - Iskorijeniti siromaštvo svuda i u svim oblicima ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 – Iskorijeniti siromaštvo svuda i u svim oblicima
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti prvi se put obilježio protestnom akcijom ljudi u Parizu 17. listopada 1987. Više od 100 000 ljudi okupljenih na mjestu gdje se 1948. potpisala Opća deklaracija o ljudskim pravima glasno je izrazilo da je siromaštvo kršenje ljudskih prava i da se moraju poduzeti koraci u rješavanju ovog problema. Opća skupština UN-a ovaj je dan službeno proglasila međunarodnim danom 1992. godine.
„Na globalnoj razini, više od 800 milijuna ljudi i dalje živi s manje od 1,25 američka dolara dnevno; mnogi nemaju odgovarajuću prehranu, ispravnu vodu za piće i sanitarne uvjete. Brz ekonomski rast u zemljama kao što su Kina i Indija izvukao je iz siromaštva milijune ljudi, ali je napredak neravnomjeran. Žene žive u siromaštvu u nesrazmjerno većem broju od muškaraca zbog neravnomjerne mogućnosti zapošljavanja, školovanja i posjedovanja imovine.
Isto tako, napredak je ograničen na regije kao što su južna Azija i podsaharska Afrika, sa 80% ukupnog broja ljudi koji žive u ekstremnom siromaštvu. Očekuje se da će ova stopa porasti uslijed novih prijetnji koje donose klimatske promjene, sukobi i nedostatak hrane.
Ciljevi održivog razvoja predstavljaju obvezu, odvažno preuzetu, da se završi ono što smo započeli i iskorijeni siromaštvo u svim oblicima i dimenzijama do 2030. godine. Ona obuhvaća pomoć ljudima koji žive u ugroženim sredinama, postojanje osnovnih resursa i službi i pomoć zajednicama koje su pogođene sukobima i klimatskim nepogodama. Iskorjenjivanje siromaštva je jedan od 17 globalnih ciljeva Programa održivog razvoja do 2030. godine.“*
*preuzeto sa UNDP.org
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pogledajte na internetu seriju fotografija “Where Children Sleep” fotografa Jamesa Mollisona te razgovarajte o viđenome.
Zemlje svijeta su se kroz Ciljeve održivog razvoja obvezale iskorijeniti siromaštvo u svim oblicima i dimenzijama do 2030. godine. Razgovarajte o tome kako to postići!
Prelistajte brošuru POU Korak po korak “Što siromaštvo čini djeci?”
Istražite što je ‘’Moje mjesto pod suncem’’ i kako se možete uključiti.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Tjedan razoružanja UN je pokrenuo 1995. godine na dan svog osnutka, 24. listopada (1945.), s obzirom na ulogu Ujedinjenih naroda u razoružanju, kontroli naoružanja te sprečavanju i okončavanju kriza i oružanih sukoba. Cilj Tjedna je razvijati svijest o potrebi daljnjeg razoružavanja i važnosti diplomatskih i političkih napora u sprečavanju i/ili okončanju oružanih sukoba, a samo razoružanje vidi se kao ključni dio izgradnje mirnih i sigurnih društava.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite zašto je UN pokrenuo obilježavanje ovog tjedna.
Koje su države najveći proizvođači oružja u svijetu? Ima li Hrvatska proizvodnju oružja?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 - Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? UNESCO
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 – Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
UNESCO od 2011. godine obilježava globalni tjedan medijske pismenosti kako bi ukazao na značaj razvijanja kritičkog mišljenja i kompetencija za medijsku i informacijsku pismenost. Svijet se kontinuirano suočava s porastom dezinformacija i teorija zavjere koje se zbog sve većeg utjecaja digitalnih platformi lako šire i utječu na građane i njihove stavove i odluke.
Vještine medijske pismenosti neophodne su u 21. stoljeću kako bi građani mogli prepoznati razliku između točnih i netočnih informacija te biti informirani iz kredibilnih izvora i na temelju toga donositi informirane odluke.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Raspravljajte o medijskim navikama učenika, izvorima informacija i tome koliko im učenici vjeruju.
Pogledajte publikaciju ,,Influenceri i njihova uloga u životu djece i mladih”
Pogledajte neki od ponuđenih videa:
Ufff, ove nove generacije…. (Mladi u medijima)
Što su algoritmi i kako utječu na naše ponašanje?
Zašto su ljudi skloni lažnim vijestima i teorijama zavjere?
Tko su influenceri i kako utječu na naše navike i ponašanja?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? “Ujedinjeni narodi odredili
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
“Ujedinjeni narodi odredili su 31. listopada za Svjetski dan gradova s ciljem poticanja interesa međunarodne zajednice za globalnu urbanizaciju, suradnje među državama u pronalaženju mogućnosti i rješenja izazova urbanizacije te davanja doprinosa održivom urbanom razvoju širom svijeta.
Održivi razvoj gradova često pati od nekoliko negativnih trendova poput brzog rasta stanovništva, nekontroliranog širenja gradova, nedostatka stambenog prostora, zagađenja zraka i zagušenja prometa, kao i isključivanja i nejednakog pristupa mogućnostima. Te trendove kontinuirano izazivaju postojeći model gradskog upravljanja i njegovu sposobnosti da odgovori na rastuće rizike.
Tradicionalni modeli gradskog upravljanja su se pokazali nedostatnima u naporima za postizanje urbane održivosti. Mnoge države rade na poboljšanju svoje sposobnosti lokalnog upravljanja, jačanju integriranog teritorijalnog i urbanog razvoja, gradske i međuregionalne suradnje, razvijanju inovativnih modela sudjelovanja građana i uključivanju više dionika u zajedničku potragu za održivim razvojem*.
Preuzeto sa stranice Udruge gradova – https://www.udruga-gradova.hr/svjetski-dan-gradova-31-listopada/
https://www.un.org/en/events/citiesday/
https://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/68/239
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Osmislite svoj idealan grad! Kako izgleda, što sve ima, tko njime i kako upravlja, čime su najponosniji njegovi stanovnici?
Kako biste smanjili zagađenje zraka, gust promet i buku?
Zavirite kroz virtualni prozor u gradove svijeta!
studeni
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Ovaj je međunarodni dan uspostavljen krajem 2013. godine kako bi obilježio važnost nezavisnog novinarstva u izgradnji demokratskih društava.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Ovaj je međunarodni dan uspostavljen krajem 2013. godine kako bi obilježio važnost nezavisnog novinarstva u izgradnji demokratskih društava. U rezoluciji kojom se uspostavio (A/RES/68/163), poseban se naglasak stavlja na države da promiču sigurno i podržavajuće okruženje za novinare da svoj posao obavljaju samostalno i bez nepotrebnih uplitanja, i to:
(a) putem zakonodavnih mjera;
(b) podizanjem svijesti pravosuđa i policijskih službenika, kao i novinara i civilnog društva, u vezi s međunarodnim ljudskim pravima i obvezama humanitarnog prava koje se odnose na sigurnost novinara;
(c) praćenjem i izvještavanjem o napadima na novinare;
(d) javnim osudama napada;
(e) namjenjivanjem resursa potrebnih za istraživanje i procesuiranje takvih napada*.
*https://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=A/RES/68/163
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istraži koje se profesionalno udruženje u Hrvatskoj bavi zaštitom novinara. Bilježe li oni primjere napada na novinare u posljednjih nekoliko godina?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Na Svjetskom kongresu Roma u
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Na Svjetskom kongresu Roma u Londonu 1971. godine, jezik „Romani chib“ proglašen je službenim jezikom Roma u cijelom svijetu. S obzirom na činjenicu da Romi nemaju svoju državu, a stanovnici su brojnih država, postoji prijetnja da se jezik Romani chib s vremenom izgubi. Na inicijativu stručnjaka okupljenih u Zagrebu, pokrenuta je međunarodna inicijativa da se 5. studenoga proglasi Svjetskim danom romskoga jezika. UNESCO je inicijativu podržao i ovaj Dan se usmjeren je na očuvanje i daljnji napredak ovog jezika.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Proučite brošuru „Čuješ li me?“ POU Korak po korak (poveznica).
Naučite 2ekoliko fraza i riječi na romskom (Romani chib) ili bajaškom jeziku.
Prelistajte časopis ‘’Phralipen’’, odaberite rubriku koja vam je bila najzanimljivija i predstavite u razredu.
Pogledajte forum predstavu ‘’Imamo li izbora?’’ i pokrenite u grupi diskusiju o položaju žena u romskoj zajednici.
Razmislite na koji način bi ‘’intervenirali’’ u scene u predstavi. Predložite konkretne prijedloge.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
‘Iako je čovječanstvo svoje ratne žrtve oduvijek računalo u vidu mrtvih i ranjenih vojnika i civila, uništenih gradova i materijalnih sredstava, okoliš je često ostao zanemarena žrtva ratovanja. Izvori vode su zagađeni, usjevi spaljeni, šume posjećene, tlo zatrovano, a životinje ubijene s ciljem stjecanja vojne prednosti.
Nadalje, Program Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP) otkrio je da je tijekom posljednjih 60 godina najmanje 40 posto svih unutarnjih sukoba bilo povezano s iskorištavanjem prirodnih resursa, bilo da se radi o resursima visoke vrijednosti kao što su drvo, dijamanti, zlato i nafta ili oskudnih resursa poput plodne zemlje i vode. Utvrđeno je da sukobi koji uključuju prirodne resurse imaju dvostruko veću vjerojatnost da će se ponovno pojaviti.
Ujedinjeni narodi pridaju veliku važnost osiguravanju da razumijevanje utjecaja na okoliš bude dio strategija za prevenciju sukoba, očuvanje i izgradnju mira, jer ne može biti trajnog mira ako se unište prirodni resursi koji održavaju život i ekosustave’. (prevedeno sa stranice https://www.un.org/en/observances/environment-in-war-protection-day)
Međunarodni dan prevencije izrabljivanja okoliša u vrijeme rata i oružanog sukoba obilježava se od 2001. godine.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razmislite o tome na koje sve načine sukobljene strane u ratovima namjerno uništavaju okoliš i s kojim ciljem. Istražite što označava termin „spaljena zemlja“. Kako se ovakvo djelovanje može spriječiti?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma obilježava se 9. studenoga svake godine diljem Europe i svijeta prisjećanjem na žrtve fašizma i antisemitizma i prosvjedovanjem protiv suvremenih oblika fašizma i antisemitizma.
Dana 9. studenoga 1938. nacistička Njemačka počela je pogrom protiv židovskog naroda. Kristalnonoćni pogrom smatra se simboličkim početkom sustavnog iskorjenjivanja židovskog naroda koji je počeo diskriminacijom i isključivanjem njemačkih Židova još 1933. godine i naposljetku doveo do ubojstva milijuna pripadnika židovskog naroda i tzv. “neprijatelja njemačke države”: homoseksualaca, kriminalaca i “asocijalnih” ljudi, članova raznih religijskih zajednica, ljudi s mentalnim tegobama, političkih ‘prijestupnika’ poput komunista i socijalista, španjolskih republikanskih izbjeglica te manjina poput Roma i Sinta te drugih.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite temu o žrtvama fašizma u različitim zemljama Europe (Hrvatska, Italija, Njemačka, Poljska, Danska…) te izradite plakat.
Razgovarajte o pojavama u današnjem društvu koje smatrate problematičnim, a povezujete sa isključivošću, govorom mržnje, predrasudama i stereotipima prema različitim društvenim skupinama. Kroz ZAGREBiMIR – fanzin Centra za mirovne studije inspirirajte se o povijesnim i suvremenim primjerima borbe protiv fašizma.
Prijedlog nastavnih jedinica: Govor mržnje – anatomija fašizma
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 17 - Ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? UNESCO je 2001. godine
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 17 – Ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
UNESCO je 2001. godine proglasio 10. studenog Svjetskim danom znanosti za mir i razvoj. Ciljevi obilježavanja tog dana su:
- Povećati svijest javnosti o ulozi znanosti u promicanju mira i održivog razvoja,
- poduprijeti nacionalnu i međunarodnu solidarnost u širenju rezultata znanstvenih istraživanja,
- obnoviti nacionalno i međunarodno opredjeljenje za korištenja rezultata znanstvenih istraživanja za dobrobit društava, te
- usmjeriti pažnju izazovima s kojima se suočava znanost*.
*prevedeno sa stranice http://www.un.org/en/events/scienceday/
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istraži i opiši znanstveno otkriće koje misliš da može doprinijeti miru.
Proučite tko su Abul Qasim Khalaf ibn al-Abbad al-Zahrawi, Fatima al-Firhi, Al-Khwarizmi, Ibn al-Haytham, Ibn Zuhr, Abbas ibn Firnas, al-Jazari, Ibn Hazm i Avicenna. Kakvim su izumima doprinijeli čovječanstvu?
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 🌍 Tjedan globalnog obrazovanja je godišnja svjetska inicijativa za podizanje svijesti o važnosti razvijanja globalne kompetencije mladih, ali i drugih građana, a ove se godine provodi pod motom
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
🌍 Tjedan globalnog obrazovanja je godišnja svjetska inicijativa za podizanje svijesti o važnosti razvijanja globalne kompetencije mladih, ali i drugih građana, a ove se godine provodi pod motom “Povezani ljudi za uključiv planet”. Tjedan je prilika da različite organizacije, inicijative, neformalne grupe, institucije, građani i drugi organiziraju i provedu aktivnosti koje doprinose održivijem i pravednijem svijetu. U skladu s globalnim realnostima, ove je godine fokus osobito na temama mira i održivosti.
Tjedan u Hrvatskoj koordinira Centar za mirovne studije, a na međunarodnoj razini Centar Sjever-Jug Vijeća Europe.
Saznajte više: https://go.coe.int/jXKeL
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Informiraj se o tome što je globalno obrazovanje! Što su po vama ključni globalni izazovi koji se preslikavaju u naš svakodnevni život lokalno? Osmislite i prijavite Centru za mirovne studije (cms@cms.hr) svoju akciju ili aktivnost za Tjedan globalnog obrazovanja!
Prelistajte priručnik Vijeća Europe o globalnom obrazovanju – Global Education Guidelines dostupan na linku.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Filozofija je stoljećima otvarala vrata novim konceptima i inovativnim idejama, postavljajući temelje kritičkog mišljenja, neovisnosti i kreativnosti u različitim kulturama.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Filozofija je stoljećima otvarala vrata novim konceptima i inovativnim idejama, postavljajući temelje kritičkog mišljenja, neovisnosti i kreativnosti u različitim kulturama. UNESCO je uveo Svjetski dan filozofije 2002. godine kako bi odao počast filozofskim razmišljanjima diljem svijeta otvarajući prostore i potičući ljude da dijele svoje filozofsko naslijeđe, otvarajući svoje umove novim idejama i potaknuvši javnu raspravu o izazovima društva.
Preuzeto sa: https://www.timeanddate.com/holidays/un/world-philosophy-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite razvoj filozofije kroz stoljeća u raznim dijelovima svijeta. Odaberite jedan pravac u filozofiji ili filozofa_kinju i predstavite u razredu.
Zaigrajte filozofske igre na webu ‘’Philosophy Experiments’’!
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
16. studenog 1995. članice UNESCO-a potpisale su i usvojile Deklaraciju o principima tolerancije. U njenom prvom članku objašnjava se značenje pojma tolerancije:
„1.1 Tolerancija je poštivanje, prihvaćanje i uvažavanje bogate raznolikosti svjetskih kultura, oblika izražavanja i načina života. Potiče ju znanje, otvorenost, komunikacija i sloboda misli, savjesti i vjerovanja. Tolerancija je sklad u različitosti. To nije samo moralna dužnost, nego je i politički i zakonski zahtjev. Tolerancija, vrlina koja omogućuje mir, doprinosi zamjeni kulture rata kulturom mira.
1.2 Tolerancija nije ustupak, povlastica, podilaženje ili ugađanje. Tolerancija je, prije svega, aktivan stav potaknut priznavanjem univerzalnih ljudskih prava i temeljnih sloboda drugih. Ni u kojem se slučaju ne može koristiti za opravdanje kršenja tih temeljnih vrijednosti. Toleranciju trebaju provoditi pojedinci, skupine i države.
1.3 Tolerancija je odgovornost koja podržava ljudska prava, pluralizam (uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona podrazumijeva odbacivanje dogmatizma i apsolutizma te potvrđuje standarde postavljene u međunarodnim instrumentima ljudskih prava.
1.4 U skladu s poštivanjem ljudskih prava, ‘življenje’ tolerancije ne znači toleriranje društvene nepravde, napuštanje ili slabljenje nečijeg uvjerenja. To znači da se svatko može slobodno pridržavati vlastitih uvjerenja prihvaćajući da se drugi pridržavaju svojih. To znači prihvatiti činjenicu da ljudska bića, prirodno različita u svom izgledu, položaju, govoru, ponašanju i vrijednostima, imaju pravo živjeti u miru i biti što jesu. To također znači da nečiji stavovi ne smiju biti nametnuti drugima.“*
*prevedeno sa stranice http://unesdoc.unesco.org/images/0015/001518/151830eo.pdf
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pronađite pjesme i glazbene spotove koji govore o (ne)toleranciji i (ne)prihvaćanju različitosti.
Prelistajte: Oboji svijet tolerancijom
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Omogućavanje odgovarajućih toaleta moglo bi spasiti živote više od 200.000 djece
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Omogućavanje odgovarajućih toaleta moglo bi spasiti živote više od 200.000 djece u svijetu, prema UN-u. Zemlje u kojima se defekacija na otvorenom najviše prakticira iste su zemlje s najvećim brojem smrti djece mlađe od pet godina, visokom razinom pothranjenosti i siromaštva te velikim razlikama u bogatstvu. Štoviše, više od milijardu ljudi obavlja nuždu na otvorenom zbog nedostatka odgovarajućih zahoda.
Međunarodne organizacije, posebice Svjetska toaletna organizacija, godinama promoviraju Svjetski dan toaleta. Godine 2013. UN je službeno priznao 19. studenoga kao Svjetski dan WC-a u pokušaju da sanitarna zaštita za sve postane globalni razvojni prioritet.
Preuzeto: https://www.timeanddate.com/holidays/un/toilet-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što je ‘’World Toilet Organization’’ i zašto je važan rad te organizacije.
Pogledajte kratku reportažu o Svjetskom danu WC-a i zajednički u razredu smislite na koji način vi možete doprinijeti poboljšanju sanitarne zaštite u svijetu.
Proučite web stranicu ‘’The Poop Project’’
Pogledajte video:
Proučite što je to ‘’Humus Toilet’’ i kakve veze ima s umjetnikom Hundertwasserom.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan djeteta ustanovljen je 1954. godine i svake se godine obilježava s ciljem poticanja zajedništva, boljeg razumijevanja i dobrobiti djece. Na taj je dan Generalna skupština UN-a usvojila i najvažnije dokumente vezane za zaštitu djece: 1959. Deklaraciju o pravima djeteta te 1989. Konvenciju o pravima djeteta.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Kroz igrokaz u skupinama predstavite po jedno dječje pravo iz Konvencije o pravima djeteta.
Odigrajte igricu o dječjim pravima – „Čovječe, ispravi se“ na stranicama UNICEFa.
Pogledajte kratki dokumentarni film ‘’My Dream is to Live in Safety’’ o dječaku Mas’oudu koji živi u izbjegličkom kampu Jazalon u Ramalli, Palestina.
Prokomentirajte što vas je najviše dojmilo u dokumentarcu i napišite zajednički ili svatko za sebe pismo podrške djeci koja žive u kampu.
Pisma možete poslati elektronskim putem na mail adresu Lajee Centra za izbjeglice info@lajee.org
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dana 17. prosinca 1996. Opća skupština UN-a proglasila je 21. studenoga Svjetskim danom televizije u znak sjećanja na datum kada
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dana 17. prosinca 1996. Opća skupština UN-a proglasila je 21. studenoga Svjetskim danom televizije u znak sjećanja na datum kada je ranije te godine održan prvi Svjetski televizijski forum. UN je pozvao sve države članice da obilježe taj dan poticanjem globalne razmjene televizijskih programa koji se, između ostalog, usredotočuju na pitanja kao što su mir, sigurnost, gospodarski i društveni razvoj i poticanje kulturnih promjena.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite kada je izumljen prvi televizor. Kako je izgledao? Koja je razlika između mehaničkog i elektronskog televizora? Što se prvo emitiralo na televiziji?
Proučite globalne analiza Instituta Reuters i anketa Eurobarometra koje, između ostalog, pokazuju da je TV najčešći izvor informiranja građana i građanki RH:
https://reutersinstitute.politics.ox.ac.uk/digital-news-report/2024/croatia
https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/3153
Napravite lentu vremena o razvoju televizora kao uređaja te kao sredstva za slanje poruke kroz povijest.
Za inspiraciju pogledajte kratki youtube klip o evoluciji televizije.
Pronađite na internetu prvu emitiranu emisiju. Usporedite s današnjim emisijama. Kakve razlike uočavate?
Pokrenite raspravu u razredu na temu važnosti televizije za čovječanstvo. Kakva bi po vašem mišljenju televizija trebala biti? Kakav sadržaj bi trebala emitirati?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Obilježava se od 2009. godine
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Obilježava se od 2009. godine s ciljem promicanja aktivnosti podizanja svijesti o održivom upravljanju resursima i otpadom. Okuplja različite aktere koji svojim akcijama, kamapanjama, radionicama, prosvjedima i sl. tematiziraju temu otpada.
Primjerice u 2018. Godini, Tjedan se obilježio kroz 14347 različitih aktivnosti.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Proučite publikacije Zelene Istre “Kako stvarati manje otpada?” i „Edukacija o održivom gospodarenju otpadom”. Iz njih ćete naučiti kako i vi možete smanjiti otpad, kako nešto ponovno upotrijebiti, sve o recikliranju te kako pravilno kompostirati. Razmislite možete li neke od kreativnih ideja iz priručnika primijeniti i u vašoj školi ili kod kuće.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan borbe protiv nasilja
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedninjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo.
Glavna poruka obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama je važnost prepoznavanja i prijavljivanja nasilja kao krajnje neprihvatljivog oblika društvenog ponašanja kojim se krše temeljna ljudska prava i slobode te razumijevanje nasilja oblikom diskriminacije žena.
Važno je zaustaviti ignoriranje i umanjivanje nasilja nad ženama, a posebice tretiranje nasilja kao privatnog problema žena žrtava nasilja.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Informirajte se o radu skloništa za žene koje su preživjele obiteljsko nasilje.
Za srednju školu – istražite statistike vezane uz nasilje nad ženama (ubojstva, seksualno uznemiravanje i zlostavljanje i drugo) te porazgovarajte što bi trebalo učiniti kako bi se preveniralo ili smanjilo nasilje nad ženama i djevojkama. Što se može učiniti na razini škole ili u obrazovnom sustavu? Istraži što je ‘One billion rising’!.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Godine 1977. Opća skupština UN-a je pozvala na godišnje obilježavanje Međunarodnog dana solidarnosti s palestinskim narodom, 29. studenoga. Tog dana
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Godine 1977. Opća skupština UN-a je pozvala na godišnje obilježavanje Međunarodnog dana solidarnosti s palestinskim narodom, 29. studenoga. Tog dana 1947. Skupština je usvojila rezoluciju o podjeli Palestine (rezolucija 181 (II)).
Rezolucija o obilježavanju Međunarodnog dana solidarnosti s palestinskim narodom također potiče države članice da nastave davati najširu potporu i publicitet obilježavanju Dana solidarnosti.
Preuzeto: https://www.un.org/en/observances/international-day-of-solidarity-with-the-palestinian-people
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite tko je Ahed Tamimi i zašto je važna. Kakva prava imaju djeca u Palestini? Idu li u školu?
Istražite zašto je simbol ključa važan za palestinski narod? Zašto je drvo masline važno? Što je rezolucija o podjeli Palestine?
Pronađite na internetu mapu Palestine i označite područje ‘’West Bank’’. Zašto je to područje važno?
Pogledajte galeriju fotografija zida u West Banku. Razmislite o porukama na zidu.
https://www.gettyimages.com/photos/banksy-graffiti-art-on-west-bank-barrier
Istražite zašto je ‘’Walled Off Hotel’’ u Betlehemu važan za lokalnu zajednicu u West Banku.
Zatražite dopuštenje od škole da ispišete jedan školski zid porukama mira za palestinski narod.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 12 - Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni „Buy Nothing Day“ obilježava se u većini
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 12 – Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni „Buy Nothing Day“ obilježava se u većini država posljednje subote u studenom, a u SAD-u na posljednji petak poznat i kao „Crni petak“ – dan najvećih popusta u dućanima, te dan koji obilježava početak kupovine božićnih poklona. Svrha obilježavanja ovog dana je ljude osvijestiti o problemima potrošačkog društva, prvenstveno prekomjernoj kupovini nepotrebnih stvari, a i uz to vezanog problema otpada. Najčešće se obilježava mirnim prosvjedima, javnim razmjenama korištene odjeće i obuće te predavanjima o važnosti reciklaže i ponovne uporabe starih ili već korištenih proizvoda. Prvi ga je put obilježio umjetnik Ted Dave u Kanadi 1992. godine, a njegova se inicijativa vrlo brzo proširila svijetom.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Osmislite 5 prijedloga što možete učiniti da smanjite vlastitu kupovinu – bilo da se radi o poklonima drugima ili za sebe. Osmislite kmpanju u školi koja bi podigla svijest vršnjaka o problemima koje uzrokuje konzumerizam i utjecala na smanjenje ili racionalnije kupovanje.
Odlučite ne kupiti ništa na ovaj dan i potaknite druge na to!
PDF nastavna jedinica: “Utjecaj tekstilne industrije na okoliš i alternativni načini odgovorne proizvodnje i potrošnje”
prosinac
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? AIDS je skraćenica za "acquired immune deficiency syndrome" ili "acquired immunodeficiency syndrome" i označava stanje koje je rezultat oštećenja imunosnog
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
AIDS je skraćenica za “acquired immune deficiency syndrome” ili “acquired immunodeficiency syndrome” i označava stanje koje je rezultat oštećenja imunosnog sustava od strane HIV-a (virus humane imunodeficijencije). Stanje je prvi put identificirano 1981. godine, a naziv “AIDS” prvi put je uveden 27. srpnja 1982. godine.
HIV se može prenijeti između ljudi samo izravnim kontaktom sluznice ili krvotoka s tjelesnom tekućinom. Stoga postoji mnogo stigme oko širenja HIV-a i ljudi koji žive s HIV-om i AIDS-om. Procjenjuje se da je oko 33 milijuna ljudi diljem svijeta zaraženo HIV-om i da oko dva milijuna ljudi svake godine umre od stanja povezanih sa AIDS-om. Dana 27. listopada 1988. Opća skupština UN-a službeno je priznala da je Svjetska zdravstvena organizacija 1. prosinca 1988. proglasila Svjetskim danom borbe protiv AIDS-a. Od tada se svake godine na ovaj datum obilježava i Svjetski dan borbe protiv AIDS-a.
Preuzeto i prevedeno s: https://www.timeanddate.com/holidays/un/world-aids-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pogledajte zajednički video ‘’Why it’s so hard to cure HIV/AIDS’’ i prokomentitajte kako bi se ponašali da u razredu imate učenika_cu koja boluje od AIDSA/HIVA.
Istražite zašto je crvena vrpca simbol borbe protiv AIDSA/HIVA.
Informirajte se o radu i uslugama Referentnog centra za dijagnostiku i liječenje zaraze HIV-om.
https://bfm.hr/referentni-centar-za-dijagnostiku-i-lijecenje-zaraze-hiv-om/
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država Globalni cilj
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
„Nakon što su Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, Komisija za ljudska prava je, u rezoluciji od 5. ožujka 1993. godine, pozvala države članice da ističu obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i sudjelovanju osoba s invaliditetom u društvu. Prema Konvenciji Ujedinjenih naroda o pravima osoba s invaliditetom, osobe s invaliditetom su one koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprečavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na jednakoj osnovi s ostalima.“*
*preuzeto sa stranice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite koliko je osobama s invaliditetom omogućeno slobodno kretanje po vašem naselju, mjestu ili gradu. Imaju li omogućen pristup javnim institucijama? Pošaljite prijedloge poboljšanja gradskoj upravi.
Kakav im je pristup obrazovanju i drugim aktivnostima koje mladi pohađaju?
Istražite koja je razlika između invaliditeta i invalidnosti.
Proučite čime se bavi Hrvatski savez udruga invalida HSUIR.
Pogledajte jedan prilog emisije ‘’Nova vizura’’.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Obilježava se od 1985. godine kada je na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda odlučeno jedan dan u godini posvetiti podizanu svijesti
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Obilježava se od 1985. godine kada je na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda odlučeno jedan dan u godini posvetiti podizanu svijesti o važnosti volonterskog angažmana te motiviranju ljudi da postanu volonteri, u vlastitim državama ili u inozemstvu. Na ovaj se dan pažnja uglavnom daje radu volonterskih centrara i klubova kao i aktivnostima volontera diljem svijeta. Upoznajte se s radom volonterskog centra u svom gradu ili regiji.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Osnujte volonterski klub u svojoj školi. Razgovarajte o područjima gdje biste najrađe volontirali (geografska i tematska) te što bi vas najviše motiviralo za volontiranje.
Materijali za rad u razredu:
- Priručnik “Generacija za V”
- Priručnik za OŠ Udruge MI i VCZa ‘Volonterkovi savjeti Volonterska početnica za učenike osnovnih škola’
- Publikacija FSO “Školski volonteri”
- Priručnik za razvoj školskog volontiranja u zaštićenim područjima prirode
Napravite školski VOLONTERSKI INFO KUTAK pomoću kojeg bi se učenici_ce i školsko osoblje moglo informirati o mogućnostima volontiranja.
Pozovite predstavnike volonterskih organizacija da predstave svoj rad u razredu.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Obilježava se od 2003. godine kada se Opća skupština UN-a odlučila snažnije uhvatiti u koštac s ovim kompleksnim socijalnim, političkim i ekonomskim problemom. „Ciljevi održivog razvoja i Agenda 2030. mogu se ostvariti samo ako svaka zemlja ima jake, transparentne i inkluzivne institucije, utemeljene na vladavini prava i s jakom podrškom građana.“
Glavni tajnik UN-a, António Guterres 2017.
Na ljestvici od 180 država prema Indeksu percepcije korupcije 2023. godinu Hrvatska je na 57. mjestu s 50 bodova. To su isti rezultati kao i za 2022. godinu.
https://transparency.hr/hr/novost/indeks-percepcije-korupcije-2023-1050
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte o tome što podrazumijeva i koje su posljedice varanja, prepisivanja i plagiranja u školi.
Nastavna jedinica: Korupcija u obrazovnom sustavu
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine na dan kada je u UN-u 1948. potpisana Opća deklaracija o ljudskim
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se svake godine na dan kada je u UN-u 1948. potpisana Opća deklaracija o ljudskim pravima.
Opća skupština UN-a proglasila je 10. prosinca Danom ljudskih prava kako bi se usmjerila pozornost “naroda svijeta” na Opću deklaraciju o ljudskim pravima kao zajedničko mjerilo postignuća za sve narode i sve države. Potpisivanjem Opće deklaracije o ljudskim pravima (1948. godine) po prvi puta u povijesti čovječanstva priznato je pravo svih ljudi na “život, slobodu i sigurnost… bez ikakvih razlika” i pri tome udaren kamen temeljac za Međunarodni dan ljudskih prava.
Preuzeto sa Facebook stranice Građanski odgoj i obrazovanje.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Upoznajte se s generacijama ljudskih prava te istražite primjere kršenja ljudskih prava u Hrvatskoj.
Izvještaj o stanju ljudskih prava, Kuća ljudskih prava za 2021.
Dokument: fanzin povodom Dana ljudskih prava
Brošura: “Spirou i ti za ljudska prava”
Video GOOD inicijative “Saznajte više o ljudskim pravima!”
Istražite što je ‘’Centar za kazalište potlačenih – POKAZ’’ i kako se možete uključiti.
Istražite koja su temeljna ljudska prava i postavite ih na školsku oglasnu ploču.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan neutralnosti, koji se obilježava 12. prosinca, uspostavljen je od strane Ujedinjenih naroda kako bi se naglasila važnost neutralnosti u očuvanju međunarodnog mira i sigurnosti. Neutralnost se odnosi na politiku države da se ne priklanja niti jednoj strani u međunarodnim sukobima i da zadrži nezavisnost u odnosu na vojne saveze.
Ovaj dan je prvi put proslavljen 12. prosinca 2017. godine, nakon što je Generalna skupština UN-a 2017. usvojila rezoluciju kojom se promovira politika neutralnosti kao alat za jačanje mira.
Obilježavanje ovog dana naglašava važnost neutralne politike u svijetu u kojem su međunarodni sukobi i političke tenzije prisutni, te promovira dijalog, mirnu koegzistenciju i diplomatska rješenja sukoba umjesto vojnog uplitanja.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Što označava pojam neutralnosti u politici i diplomaciji? Koje su države poznate po svojoj neutralnosti? Kojim metodama se neutralne države koriste u slučajevima oružanih sukoba?
Detalji događaja
Globalni cilj 3 - Osigurati zdrav život i promicati blagostanje za ljude svih generacija ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan univerzalne
Detalji događaja
Globalni cilj 3 – Osigurati zdrav život i promicati blagostanje za ljude svih generacija
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan univerzalne zdravstvene pokrivenosti obilježava se od 2017. godine s ciljem rada na ostvarenju univerzalne zdravstvene zaštite u skladu s podciljem 3.8 Agende 2030. koji navodi kako globalno do 2030. godine moramo „postići opću obuhvaćenost zdravstvenim osiguranjem, uključujući i zaštitu od financijskih rizika, pristup kvalitetnim osnovnim zdravstvenim uslugama i pristup sigurnim, učinkovitim, kvalitetnim i cijenom pristupačnim lijekovima i cjepivima za sve“.
Stranice Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo predočavaju nam taj izazov:
- polovica svjetske populacije (oko 3,8 milijardi ljudi) nema adekvatan pristup sustavu zdravstvene zaštite radi zadovoljavanja osnovnih potreba za zdravstvenom skrbi
- 100 milijuna ljudi živi ispod granice krajnjeg siromaštva zbog toga što su prisiljeni sami podmirivati troškove liječenja
- 800 milijuna ljudi je prisiljeno trošiti barem 10 % svojih prihoda kako bi mogli podmiriti troškove zdravstvene skrbi*.
*https://www.hzjz.hr/dogadaj/medunarodni-dan-univerzalne-zdravstvene-pokrivenosti/
https://www.un.org/en/observances/universal-health-coverage-day
https://undocs.org/A/RES/72/138
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Godina 2021. bila je i jest iznimno izazovna za zdravstvene sustave zbog globalne pandemije Covid-19 virusa. Istraži koje su zemlje uspješnije, a koje manje uspješne u osiguravanju univerzalne zdravstvene zaštite za svoje građane. Analiziraj očituje li se to na neki način i na borbu s Covid-19 pandemijom.
Istražite od kada u RH imamo javnozdravstveni sustav. Tko je bio Andrija Štampar?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj cilj 8 – Promicati kontinuiran, uključiv i održiv gospodarski rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad za sve
Globalni cilj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
Globalni cilj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Opća skupština Ujedinjenih naroda 2000. godine proglasila je 18. prosinca Međunarodnim danom migranata. Na taj je dan 1990. godine usvojena Konvencija o zaštiti prava migrantskih radnika i članova njihovih obitelji.
Obilježavanjem Međunarodnog dana migranata, podsjećamo se značajnog doprinosa koji migranti daju ekonomijama svojih zemalja i zemalja u koje migriraju, te naglašavamo važnost poštivanja njihovih ljudskih prava i osiguravanja uvjeta života dostojnog čovjeka. Broj migranata u svijetu stalno raste, a od 268 milijuna osoba koji žive izvan svoje države prema podacima UN-a (2017.), veliki broj nema pristupa osnovnim socijalnim pravima.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Proučite migracije iz RH te saznajte koji je procijenjeni broj migranata u svijetu. Što su sve razlozi ili uzroci migracija?
U kojim periodima i zbog čega su ljudi odlazili iz Hrvatske (ili današnjeg područja RH) te u koje države su se najviše naseljavali?
Proučite što znače pojmovi migrant, emigrant i imigrant. Koja je razlika?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 20. prosinca u cijelom se svijetu obilježava Međunarodni
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
20. prosinca u cijelom se svijetu obilježava Međunarodni dan ljudske solidarnosti odlukom Ujedinjenih naroda iz 2006. godine. Međunarodni dan ljudske solidarnosti ima za cilj promicanje kulture solidarnosti i dijeljenje vrijednih resursa. Istražite značenje pojma solidarnost i dogovorite se kako ćete svakodnevno prakticirati solidarnost u razredu.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite značenje pojma solidarnost i dogovorite se kako ćete svakodnevno prakticirati solidarnost u razredu.
Istražite što je platforma CROSOL, tko su članice i čime se sve bave.
siječanj
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4– Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Braille je
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4– Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Braille je taktilni prikaz abecednih i numeričkih simbola koji koristi šest točaka za predstavljanje svakog slova i broja, pa čak i glazbenih, matematičkih i znanstvenih simbola. Brajicu (nazvanu po svom izumitelju u Francuskoj u 19. stoljeću, Louisu Brailleu) koriste slijepe i slabovidne osobe za čitanje istih knjiga i časopisa kao i onih tiskanih vizualnim fontom. Na temelju odluke generalne skupštine Ujedinjenih naroda od 17. prosinca 2018., kojom je prihvatila prijedlog Svjetske unije slijepih (WBU), 4. siječnja obilježavamo Svjetski dan Brailleovog pisma.
Brailleovo pismo ključno je u kontekstu obrazovanja, slobode izražavanja i mišljenja, kao i društvene uključenosti, kao što je navedeno u članku 2. Konvencije o pravima osoba s invaliditetom.
Preuzeto i prevedeno sa: https://www.un.org/en/observances/braille-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite tko je bio Louis Braille. Proučite Brailleovu abecedu i pokušajte napisati kratki tekst.
Proučite koja je simbolika ‘’Dana bijelog štapa’’.
Istražite čime se bavi Hrvatski savez slijepih.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4– Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4– Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Opća Skupština UN-a krajem 2018. godine proglasila je 24. siječnja Međunarodnim danom obrazovanja kako bi naglasila presudnu ulogu kvalitetnog i dostupnog obrazovanja u ostvarivanju svih Ciljeva održivog razvoja.
Rezolucija tako navodi da: „obrazovanje igra ključnu ulogu u izgradnji održivog i otpornog društva i doprinosi postizanju svih ostalih Ciljeva održivog razvoja; povećava produktivnost pojedinaca i jača potencijal za ekonomski rast, razvija vještine potrebne za dostojanstven rad, razvija profesionalne vještine potrebne za održivi razvoj, uključujući u područjima vodoprivrede i sanitacije, zelene energije i očuvanja prirodnih resusa; pomaže iskorijeniti siromaštvo i glad, doprinosi poboljšanju zdravlja, promiče rodnu ravnopravnost i može doprinijeti smanjenju nejednakosti, promociji mira, vladavine prava i poštivanja ljudskih prava“*.
U skladu s tim Rezolucija ističe važnost osiguravanja inkluzivnog i pravednog kvalitetnog obrazovanje na svim razinama – predškolskoj,osnovnoškolskoj, u srednjem i visokom obrazovnaju, uključujući i strukovno obrazovanje, kako bi svi ljudi mogli aktivno doprinositi održivom razvoju.
*https://undocs.org/A/RES/73/25
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte o tome koliko se u našem obrazovanju pripremamo za teme održivosti i/ili održivog razvoja. Imaju li sva djeca u Hrvatskoj jednaku mogućnost pristupa kvalitetnom obrazovanju? Što znači dostupno kvalitetno obrazovanje?
Koje prepreke u dostupnosti obrazovanja postoje kod nas, koje grupe učenika su u posebno rizičnoj skupini? Što se može u RH učiniti da je svi imaju dostupno i kvalitetno obrazovanje?
Istražite kako se obrazovanje razvijalo kroz povijest od drevnih civilizacija do danas. Napravite zajednički mentalnu mapu povijesti obrazovanja.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan vjerskih sloboda, koji se
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan vjerskih sloboda, koji se obilježava posljednje subote u siječnju, posvećen je promoviranju prava na slobodu vjeroispovijesti, toleranciju i međureligijski dijalog. Cilj ovog dana je istaknuti važnost poštivanja različitih religijskih uvjerenja i zaštite prava svakog pojedinca da slobodno prakticira svoju vjeru ili da ne prakticira nikakvu religiju. Temelji se na Općoj deklaraciji o ljudskim pravima:
Članak 18. Svatko ima pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi; to pravo uključuje slobodu promjene vjeroispovijedi ili uvjerenja i slobodu da pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, iskazuje svoju vjeroispovijed ili uvjerenje bogoslužjem, poučavanjem, praktičnim vršenjem i obredima.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite društvene sustave u kojima su vjerske slobode bile ograničene i zemlje u kojima postoji službena religija (državna religija). Razgovarajte o tome što vama znači slobodno izražavati svoju vjeru te o pojmovima ekumenizma i međuvjerske suradnje.
Razgovarajte o tome kako se i koliko se u vašoj školi poštuju vjerske slobode svih? Kako u razredu pokazujete uvažavanje različitosti u pogledu vjere? Koje je značenje izjave „Hrvatska je katolička zemlja“?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 12 - Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan čiste energije obilježava se 26. siječnja
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 12 – Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan čiste energije obilježava se 26. siječnja kako bi se podigla svijest o važnosti korištenja obnovljivih i ekološki prihvatljivih izvora energije. Cilj ovog dana je promovirati održive energetske prakse koje smanjuju emisije štetnih plinova, pomažu u borbi protiv klimatskih promjena i osiguravaju zdraviju budućnost za planet. Obilježavanje ovog dana uspostavljeno je rezolucijom Generalne skupštine UN-a u kolovozu 2023. godine s ciljem podsjećanja da je prelazak na čistu energiju ključan za održivu budućnost i borbu protiv klimatskih promjena.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite pojam čiste energije. Razgovarajte o tome vode li se nekad oružani sukobi zbog pristupa energentima i/ili drugim prirodnim resursima.
Koriste li u vašem okruženju obnovljivi izvori energije? Upitajte ravnatelja_icu postoje li inicijative da se koriste i na razini škole?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 27. siječnja 1945. godine oslobođen
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
27. siječnja 1945. godine oslobođen je logor smrti Auschwitz – taj je događaj na svojevrstan način označio početak kraja Holokausta. Na ovaj se način svake godine svijet prisjeća genocida, zločina i teških povreda ljudskih prava koja su obilježila period II. Svjetskog rata, a s ciljem informiranja i sprečavanja da se takav period ikad ponovi.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pročitajte „Dnevnik Anne Frank” ili pogledajte film “Dnevnik Diane Budisavljević“. Postoje li danas u Hrvatskoj slučajevi nasilja prema pojedincima zbog toga što su drugačijeg nacionalnog/rasnog/etničkog porijekla?
Možete li prepoznazi isključivost u našem društvu i ako da, prema kome je usmjerena? Kako to mijenjati?
veljača
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetski tjedan međuvjerske harmonije, koji
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski tjedan međuvjerske harmonije, koji se obilježava od 1. do 7. veljače svake godine, uspostavljen je s ciljem promicanja međusobnog razumijevanja, tolerancije i suradnje među ljudima različitih religijskih uvjerenja. Tjedan je uspostavila Generalna skupština Ujedinjenih naroda 2010. godine, kao odgovor na potrebu za jačanjem međuvjerskog dijaloga i mirovnih inicijativa u svijetu.
Ovaj tjedan nudi priliku da se kroz različite aktivnosti, poput radionica, konferencija, zajedničkih molitvi i edukativnih programa, doprinese izgradnji mira i međusobnog razumijevanja među različitim vjerskim i kulturnim skupinama diljem svijeta.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pravilo „Ne čini drugima što ne želiš sebi“ provlači se kroz gotovo sve religije kroz povijest. Koje još zajedničke stvari prepoznaješ u velikim svjetskim religijama? Kroz život susrest ćete se s ljudima različitih vjerskih uvjerenja. Što je važno da biste kvalitetno razgovarali o tim razlikama?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Inicijativa obilježavanja Dana sigurnijeg interneta pokrenuta je 2004. godine, a provodi se u više od 140 zemalja s ciljem promicanja i poticanja sigurnijeg i odgovornijeg korištenja tehnologije i mobilnih uređaja među djecom, mladima, ali i odraslima. Internetske sadržaje možemo stvarati svi, a pitanje kojim se moramo pozabaviti je stvaramo li ih s ciljem unaprjeđenja društvene svijesti, razmjene znanja i ideja i stvaranja novih partnerstava. Zajednička nam je zadaća stvarati odgovorno i sigurno online okruženje za sve.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Posjetite stranicu udruge Korak po korak (link) i pogledajte filmić „Cyberbullying: postoji izlaz!“
Na satu razrednika razgovarajte o elektroničkom nasilju u svojoj školi.
Posjetite facebook stranicu “Dosta je mržnje”: https://web.facebook.com/dostajemrznje/
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Članice Udruženja europskih izbornih dužnosnika od 2005. svake godine, prvog četvrtka u veljači, obilježavaju Svjetski dan izbora (Global Elections Day).
Na ovaj način izborni stručnjaci širom svijeta promoviraju nužnost jačanja demokratskih procesa i značaj izbora, kao jednog od načina za aktivno sudjelovanje građana u životu zajednice.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pogledajte video Mi odlučujemo: Neka se i glas mladih čuje
Prelistajte publikaciju ,,Prema inkluzivnoj demokraciji: Spuštanje dobne granice za političko sudjelovanje na 16 godina”
Organizirajte kampanju i glasanje za izbor predsjednika razreda.
Pokrenite raspravu s učenicima o tome treba li spustiti dobnu granicu za glasanje na 16 godina.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 - Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 4 – Osigurati uključivo i pravedno kvalitetno obrazovanje te promicati mogućnosti cjeloživotnog učenja za sve
Globalni cilj za održivi razvoj 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
2015. godine Opća skupština Ujedinjenih Naroda je 11. veljače proglasila Međunarodnim danom žena i djevojaka u znanosti. Ciljevi obilježavanja ovog dana su promicanje ravnopravnog sudjelovanja djevojaka i žena u obrazovanju, usavršavanju, radu i donošenju odluka u znanosti; eliminacija svake diskriminacije žena, uključujući u području obrazovanja i zapošljavanja te premošćivanje pravnih, ekonomskih, socijalnih i kulturnih barijera kroz poticanje razvoja obrazovnih politika i programa, uključujući školske kurikulume s ciljem poticanja većeg sudjelovanja žena i djevojaka, promocije razvoja karijere u znanostima i prepoznavanja postignuća žena u znanosti.
„Moramo ohrabriti i potaknuti djevojke i žene da ostvare svoj puni potencijal kao znanstvenice i inovatorice.“
– Glavni tajnik UN-a, António Guterres (link)
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite i predstavite živote i dostignuća znanstvenica u Hrvatskoj ili svijetu koje su kroz povijest ostvarile značajan doprinos znanosti. Pokušajte saznati jesu li i kakve prepreke imale u razvoju karijere u znanosti.
Nađite barem 2 domaće znanstvenice i otkrijte čime se bave.
Izradite kolaž plakat o životu znanstvenice koja vas se najviše dojmila. Izaberite među sobom najkreativnije i objesite ih na pano u školskom hodniku.
Inspiracija: https://voxfeminae.net/feministyle/32-plakata-mocnih-znanstvenica-koja-bi-svaka-ucionica-trebala-imati/
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Red Hand Day, poznat i kao Međunarodni dan protiv korištenja djece kao vojnika, obilježava se 12. veljače kako bi se podigla svijest o zloupotrebi djece u oružanim sukobima i kako bi se zahtijevalo njihovo oslobađanje i reintegracija u društvo. Ovaj dan ima poseban fokus na suzbijanje prisilnog regrutiranja djece u vojne svrhe i na promociju njihovih prava na sigurnost, obrazovanje i normalan život. Obilježava se od 2002. godine kada je 12. veljače više od 150 vlada usvojilo protokol kojim se zabranjuje uključivanje djece mlađe od 18 godina u oružane snage.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
U kojim zemljama se djeca koriste u oružanim postrojbama? Koja su im dječja prava time dokinuta? Istraži što obilježava „Red hand day“ i kako se možeš pridružiti kampanji.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promovirati miroljubiva i uključiva društva za održivi razvoj, osigurati pristup pravdi za sve i izgraditi
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promovirati miroljubiva i uključiva društva za održivi razvoj, osigurati pristup pravdi za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Radio je snažan medij za slavljenje čovječanstva u svoj njegovoj raznolikosti i predstavlja platformu za demokratski diskurs. Na globalnoj razini radio je i dalje najkonzumiraniji medij. Ima jedinstvenu sposobnost da dopre do najšire publike. To znači da radio može oblikovati iskustvo različitosti društva, predstavljati sve glasove i omogućiti da se čuju. Radijske postaje trebaju služiti različitim zajednicama, nudeći širok izbor programa, gledišta i sadržaja, te odražavati raznolikost publike u svojim organizacijama i aktivnostima.
Svjetski dan radija proglašen je 2011. godine od strane država članica UNESCO-a, a usvojen od Opće skupštine Ujedinjenih naroda 2012. kao Međunarodni dan.
Preuzeto i prevedeno sa: https://en.unesco.org/commemorations/worldradioday
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite kako i kada je nastao radio. Koja je pjesma prva emitirana na radiju?
Proučite što je ZAMP.
Istražite Radio 101 i zašto je 20. studeni 1996. važan datum za taj radio.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan nasumičnih djela ljubaznosti posvećen je promicanju dobrote, altruizma i pozitivnih interakcija među ljudima. Ovaj dan
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan nasumičnih djela ljubaznosti posvećen je promicanju dobrote, altruizma i pozitivnih interakcija među ljudima. Ovaj dan ima za cilj potaknuti ljude da šire ljubaznost i čine dobra djela bez očekivanja bilo kakve nagrade ili uzvrata. Fokus je na spontanosti i iskrenosti, čineći svijet boljim mjestom kroz male, jednostavne geste ljubaznosti. Razlozi za obilježavanje ovog dana uključuju: promicanje empatije i solidarnosti; širenje pozitivnosti; poboljšanje mentalnog zdravlja; jačanje zajednica i poticanje nesebičnog ponašanja.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razveseli neku nepoznatu osobu u svojoj blizini nasumičnim djelom ljubaznosti!
Razgovarajte o tome čemu doprinoste ovakve male akcije.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 1 – Iskorijeniti siromaštvo svuda i u svim oblicima
Globalni cilj za održivi razvoj 8 – Promicati kontinuiran, uključiv i održiv gospodarski rast, punu i produktivnu
zaposlenost i dostojanstven rad za sve
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan socijalne pravde obilježava se 20. veljače nakon što su tu odluku jednoglasno podržale 192 članice Ujedinjenih naroda na Općoj skupštini u studenome 2007. Opća skupština prepoznala je potrebu ujedinjavanja snaga međunarodne zajednice u iskorjenjivanju siromaštva, povećanju zaposlenosti i dostojanstva rada, osiguravanju jednakih mogućnosti i pristupu blagostanju i pravdi za sve muškarce i žene.
Socijalna pravda zasniva se na principima poštenja, jednakosti, poštivanja različitosti, pristupu društvenoj zaštiti, kao i primjeni ljudskih prava u svim područjima života. Republika Hrvatska je po ustavnom određenju socijalna država. Samim time smo svi pozvani pridonijeti socijalno pravednom društvu u kojem sve osobe uživaju jednaka prava i imaju jednake mogućnosti za ostvarivanje svojih potencijala te ravnopravno sudjeluju u svim aspektima života.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
U malim skupinama definirajte pojam i tipove pravde te iznesite primjere doživljenih situacija koje smatrate pravednima ili nepravednima.
Kako biste povezali pojmove socijalna pravda, solidarnost, ljudska prava?
Pronađite i analizirajte popularne pjesme koje govore o socijalnoj pravdi.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan materinjeg jezika utemeljila je 1999. godine Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan materinjeg jezika utemeljila je 1999. godine Organizacija za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCO) s ciljem očuvanja lingivističke raznolikosti i promicanja obrazovanja na materinjem jeziku.
Prema njihovim podatcima, gotovo 43% od postojećih 6000 jezika je pod prijetnjom izumiranja u jeku globalizacije, te otprilike jedan jezik nestane svaka dva tjedna. Izumiranja jezika znače gubitak velikih dijelova kulturne i intelektualne baštine. U kontekstu globalnih ciljeva održivog razvoja (SDG), obrazovanje na materinjem jeziku ključno je u ostvarivanju ciljeva 4.6 i 4.7 kojima se doprinosi cilju 4 – „Osigurati inkluzivno i kvalitetno obrazovanje i promovirati mogućnost cjeloživotnog učenja“.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Na internetu potražite UNESCO-ov „Atlas svjetskih jezika kojima prijeti nestanak“ (link) i pretražite o kojim se jezicima radi. Diskutirajte što vas je u Atlasu iznenadilo?
Istražite kako je engleski jezik utjecao na hrvatski tj. na vašu svakodnevnu komunikaciju.
Istražite povijest hrvatskih narječja. Koje sličnosti a koje razlike uočavate?
Pronađite serije i filmove na hrvatskim narječjima.
ožujak
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan kojim se od 2014. godine obilježava različitost
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan kojim se od 2014. godine obilježava različitost i inkluzivnost te podiže svijesti o potrebi uklanjanja diskriminacije u svim njezinim oblicima.
Načelo nulte stope diskriminacije se temelji na uvjerenju da se prema svima treba odnositi jednako i s poštovanjem neovisno o rasi, vjeri, spolu, spolnoj orijentaciji, itd.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Organizirajte Živu knjižnicu (uz podršku udruga koje ih provode (npr. Udruga PaRiter, LORI, Dugine obitelji), provedite radionice s mladima u kojima se govori o prepoznavanju stereotipa, predrasuda i diskriminaciji prema određenim društvenim skupinama.
Pogledajte pripremljene aktivnosti i nastavne cjeline.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan jačanja svijesti o razoružanju i zabrani širenja oružja, koji se obilježava 5. ožujka, ima za cilj podizanje svijesti o važnosti razoružanja i sprečavanja širenja oružja, posebno nuklearnog i drugih oružja za masovno uništenje. Ovaj dan Ujedinjeni su narodi usvojili 2022. godine s ciljem naglašavanja potrebe za globalnom suradnjom u smanjenju rizika od oružanih sukoba i promicanju međunarodne sigurnosti.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istraži koje države ulažu najviše u naoružanje i razgovarajte o razlozima..
Zamislite i opišite svijet bez oružja.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 - Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan žena obilježava se
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 5 – Postići rodnu ravnopravnost i osnažiti sve žene i djevojke
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan žena obilježava se svake godine 8. ožujka. Simbolizira dugu povijest borbe za ženska prava, kao što su pravo glasa, pravo na legalizaciju pobačaja ili pravo na rad.
Prva incijativa potekla je od američke Socijalističke stranke 1909., a iduće godine na Međunarodnoj konferenciji socijalistkinja u Kopenhagenu, na poticaj Njemice Clare Zetkin izglasano je načelo proglašenja Međunarodnog dana žena, ali bez utvrđenog datuma. Godine 1977. Ujedinjeni narodi proglasili su 8. ožujka “Međunarodnim danom za prava žena i za mir”.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite tko su bile sufražetkinje i kakve su sve metode koristile u borbi za svoja prava.
Istražite i predstavite živote poznatih žena u Hrvatskoj ili svijetu koje su kroz povijest ostvarile značajan doprinos društvu. Ocijenite kakav je danas društveni položaj žena u Hrvatskoj i svijetu.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 12 - Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Obilježavanje ovog dana inspirirano je „Deklaracijom o osnovnim
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 12 – Osigurati održive oblike potrošnje i proizvodnje
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Obilježavanje ovog dana inspirirano je „Deklaracijom o osnovnim pravima potrošača“ koju je 1962. donio tadašnji predsjednik SAD-a, John F. Kennedy, naglasivši da se glas potrošača mora čuti. Od 1985. godine i UN počinje štititi prava potrošača kroz Rezoluciju 39/248, u sklopu koje je usvojen i „UN-ov vodič za zaštitu potrošača“.
Usvajanjem UN-ova „Vodiča za zaštitu potrošača“ (ovaj povijesni i globalni dokument UN-a ovih dana se dopunjava prema aktualnim izazova modernog tržišta roba i usluga) prava potrošača podignuta su na razinu međunarodne prepoznatljivosti i dobila su legitimitet koji priznaju i prihvaćaju kako razvijene tako i zemlje u razvoju. Poruke iskazane prilikom Svjetskog dana prava potrošača:
• svraćaju pažnju javnosti na uskraćivanje i kršenje prava potrošača i
• osiguravaju temelj udrugama za zaštitu potrošača za njihovo javno djelovanje u interesu potrošača
https://www.szp.hr/aktualno/svjetski-dan-prava-potrosaca-15-03/927
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite na internetu prava potrošača i kome se obratiti kad su prava potrošača prekršena. Saznajte i prodiskutirajte što znači pojam održiva proizvodnja i potrošnja. Kako možemo odgovornije trošiti? Što predstavlja termin „Fairtrade“?
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Opća skupština Ujedinjenih naroda u svojoj rezoluciji 66/281 od 12. srpnja 2012. proglasila je 20. ožujkom Međunarodnim danom
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Opća skupština Ujedinjenih naroda u svojoj rezoluciji 66/281 od 12. srpnja 2012. proglasila je 20. ožujkom Međunarodnim danom sreće, prepoznajući važnost sreće i blagostanja kao univerzalne ciljeve i težnje u životima ljudi širom svijeta i važnost njihovog prepoznavanja u ciljevima javnih politika. Također je prepoznala potrebu za uključivijim, pravednijim i uravnoteženijim pristupom gospodarskom rastu koji promiče održivi razvoj, iskorjenjivanje siromaštva, sreću i dobrobit svih naroda*.
U kontekstu Agende 2030. za održivi razvoj, ostvarivanje svih Ciljeva održivog razvoja preduvjet je pružanja prilike ljudima da žive sretne i dostojanstvene živote.
*prevedeno sa stranice: https://www.un.org/en/observances/happiness-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Opiši što je iz tvoje perspektive sretan život! Istraži kako se računa indeks sreće država i koje su države osobito visoko rangirane. Što tome doprinosi?
Istraži što je to Hygge, Sisu, Craic, Ubuntu i na koje se zemlje odnosi.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Generalna skupština UN-a 1966. godine je proglasila 21.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Generalna skupština UN-a 1966. godine je proglasila 21. ožujka Međunarodnim danom za eliminaciju rasne diskriminacije. Šest godina ranije, toga je dana policija ubila 69 prosvjednika koji su sudjelovali na mirnim demonstracijama protiv zakona koji su podržavali aparthejd (sustav rasnog razdvajanja stanovništva Južnoafričke Republike na bijelce, crnce, Indijce i obojene koji je samo bijelcima davao potpuna politička, ali i sva druga prava).
Imajući na umu stremljenje demokratski uređenom društvu, suzbijanje i iskorjenjivanje svih oblika diskriminacije ključni je element u postizanju demokracije i stabilnosti društva današnjice, multietničkog i multikulturalnog. Rasnu je diskriminaciju moguće suzbijati podizanjem svijesti, razine znanja o neprihvatljivosti rasističkih i ksenofobnih stajališta te stajališta utemeljenih na predrasudama.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Nacrtajte strip o životu Nelsona Mandele, Martina Luthera Kinga ili nekog drugog borca za eliminaciju rasne diskriminacije.
Razgovarajte o tome što su najveće prepreke za uvažavanje i jednako vrednovanje svih ljudi.
Pogledajte kratke filmove CMS-ove kampanje #ovdježivimo
Istražite tko je bila Rosa Parks i zašto je važna.
Pogledajte kratki eksperiment učiteljice Jane Elliot ‘’Plave oči – smeđe oči’’Jane Elliott “Blue Eyes – Brown Eyes” Experiment Anti-Racism
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 6 - Osigurati pristup pitkoj vodi za sve, održivo upravljati vodama te osigurati higijenske uvjete za sve ZAŠTO
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 6 – Osigurati pristup pitkoj vodi za sve, održivo upravljati vodama te osigurati higijenske uvjete za sve
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dana 22. ožujka obilježava se Svjetski dan voda. Taj dan ukazuje na važnost pitke vode i održivog upravljanja vodnim resursima. Obilježavanje Svjetskog dana voda predloženo je na Konferenciji o okolišu i razvoju Ujedinjenih naroda u Brazilu 1992. godine. Tema na koju se stavlja naglasak u obilježavanju tog dana svake godine se mijenja.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Koristeći obiteljski mjesečni račun za vodu, izračunajte koliko košta 0,5 L vode iz slavine te usporedite s cijenom 0,5 L boce vode u dućanu. Razgovarajte o vodi kao ljudskom pravu u opreci s vodom kao privatnim resursom.
Saznajte građani kojih država imaju otežan pristup vodi, a koje države obiluju pitkom vodom. Istražite kako koncesije izvora pitke vode (vode u privatnom vlasništvu) utječu na cijenu i dostupnost vode.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan prava na istinu o teškim kršenjima ljudskih prava i borbe za dostojanstvo žrtava, uspostavljen je 2010. godine kako bi se odala počast žrtvama teških kršenja ljudskih prava i onima koji se bore za pravdu i istinu u vezi s tim zločinima.
Ovaj dan posebno ističe pravo žrtava i njihovih obitelji da saznaju istinu o zločinima koji su počinjeni, uključujući okolnosti, počinitelje i motive te da traže pravdu i reparaciju. Datum 24. ožujka odabran je u sjećanje Óscar Arnulfo Romero y Galdámez koji je na taj dan ubijen 1980. godine.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite tko je Óscar Arnulfo Romero y Galdámez.
Istražite što je to ‘“Komisija za istinu i pomirenje“’ (Truth and Reconciliation Commission). Zašto je nastala? Tko su osnivači? U kojim sve zemljama postoji?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan sjećanja na žrtve ropstva i transatlantske trgovine robljem, uspostavljen je kako bi se odala počast milijunima Afrikanaca koji su bili žrtve brutalne trgovine robljem tijekom više od četiri stoljeća.
Ovaj dan služi kao podsjetnik na stradanja, dehumanizaciju i patnje koje su ljudi pretrpjeli zbog transatlantske trgovine robljem te naglašava potrebu za borbom protiv rasizma, diskriminacije i nepravdi koje su proizašle iz ovog zločina. 25. ožujka 1807. godine Velika Britanija je zabranila trgovinu robljem čime nije dokinuta praksa robovlasništva, a 200 godina nakon, Generalna skupština UN-a odlučila je uspostaviti ovaj međunarodni dan.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite postoji li suvremeno ropstvo? Što se sve opisuje ovim terminom?
Kome se trebate obratiti u slučaju da primijetite nešto slično u svojoj zajednici?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan koji slavi postignuća i doprinose transrodnih i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan koji slavi postignuća i doprinose transrodnih i rodno varijantnih osoba te prepoznaje različitosti transrodnih identiteta. To je dan koji pruža podršku transrodnoj zajednici te podiže svijest o diskriminaciji s kojom se suočavaju.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istaknite transrodnu zastavu u školi, kontaktirajte udruge i/ili stručne osobe za suradnju kako bi dodatno informirali mlade o ovoj temi (Popis LGBTIQ+ organizacija i inicijative u Hrvatskoj).
travanj
Detalji događaja
Cilj 3 - Osigurati zdrav život i promicati blagostanje za ljude svih generacija ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dana 18. prosinca 2007. Opća skupština UN-a odredila
Detalji događaja
Cilj 3 – Osigurati zdrav život i promicati blagostanje za ljude svih generacija
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dana 18. prosinca 2007. Opća skupština UN-a odredila je 2. travnja kao Svjetski dan svjesnosti o autizmu.
Autizam je neurorazvojni poremećaj obilježen poremećenim društvenim međudjelovanjem i komunikacijom, ponavljanim i stereotipnim obrascima ponašanja i nejednolikim intelektualnim razvojem, često uz duševno zaostajanje. Simptomi započinju u ranom djetinjstvu. Uzrok je u mnoge djece nepoznat, premda u nekih dokazi podupiru gensku sastavnicu; autizam može biti posljedica zdravstvenih poremećaja. Dijagnoza se zasniva na razvojnoj anamnezi i promatranju. Liječenje se sastoji od bihevioralnih postupaka te ponekad, primjene lijekova.
Preuzeto:
https://mentalnozdravlje.zagreb.hr/poteskoce/autizam/
https://www.timeanddate.com/holidays/un/world-autism-awareness-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite kakve sve vrste autizma postoje. Koja prava imaju djeca s autizmom? Kako izgleda jedan dan autistične osobe? Kakva pomagala pomažu autističnoj djeci u učenju i izražavanju?
Proučite web stranicu Centra za odgoj i obrazovanje Slave Raškaj. Postoje i u drugim regijama takve ustanove.
http://centar-sraskaj-zg.skole.hr/
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan svjesnosti o opasnostima od mina i pomoći u protuminskom djelovanju, posvećen je podizanju svijesti o prijetnjama koje predstavljaju mine i eksplozivni ostaci rata te pružanju pomoći u protuminskim aktivnostima.
On služi kako bi se naglasila potreba za globalnim naporima u uklanjanju mina, zaštiti ljudskih života i rehabilitaciji područja pogođenih minama, a obilježava se od 2005. godine.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Postoje li u Hrvatskoj još uvijek područja koja su opasna zbog mogućnosti zaostalih mina? Koje su zemlje najviše pogođene ovim problemom? Naučite koje korake poduzeti u slučaju da se susretnete s potencijalno opasnom eksplozivnom napravom.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan sporta za razvoj i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan sporta za razvoj i mir uspostavljen je 23. kolovoza 2013. godine zbog prepoznavanja važnosti sporta kao ‘alata za obrazovanje, razvoj i mir, koji promiče suradnju, solidarnost, toleranciju, razumijevanje, društvenu uključenost i zdravlje na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou’*.
Osobito se priznanje na ovaj dan daje i Međunarodnom paraolimpijskom odboru koji svojim radom doprinosi razgradnji predrasuda prema osobama s invaliditetom u sportu. Obilježavanje ovog Dana označava sve veću prepoznatljivost pozitivnog utjecaja koje sport može imati na razvoj ljudskih prava i društvenog i gospodarskog razvoja.
*https://undocs.org/A/RES/67/296
https://www.un.org/en/observances/sport-day
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte o tome kako sport može doprinijeti rodnoj ravnopravnosti. Kako kao navijači možemo doprinijeti uključivom i tolerantnom sportu? Upoznajte se s kampanjom #PlayforGlobalGoals
Razgovarajte o važnosti rekreativnog sporta i zdravim stilovima života.
Istražite hrvatske sportašice i njihova postignuća.
Istražite što su paraolimpijske igre.
Pogledajte igrani film ‘’Cool Runnings’’ o prvoj jamajčanskoj bob momčadi.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 8. travnja se diljem svijeta
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
8. travnja se diljem svijeta obilježava Svjetski dan Roma, u čast prvog Svjetskog kongresa Roma, održanog od 8. do 12. travnja 1971. godine u Londonu. To je bio jedan od najvažnijih događaja u povijesti Roma. Na tom kongresu usvojene su odluke o romskoj zastavi i službenoj himni.
Romska zastava je u donjem dijelu zelene boje koja simbolizira zemlju, a u gornjem dijelu je plave boje koja simbolizira nebo. Crveni kotač, koji se nalazi u sredini zastave, predstavlja putovanja i migracije Roma. Službena romska himna temelji se na romskoj pjesmi “Gelem, gelem” (idem, idem). Prvi kongres Roma u Londonu rezultirao je i proglašenjem službenog romskog jezika (romani chiba), kao i službenim prihvaćanjem naziva ˝Rom˝, što na romskom jeziku znači čovjek.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite romske zajednice u Hrvatskoj i Europi te se upoznajte s problemima s kojima se susreću.
Pogledajte kratki film na stranici HRT “Projekt drugi” i razgovarajte o tome koja su ljudska prava osobe u glavnoj ulozi ugrožena (poveznica).
Nađite prijevod romske himne „Gelem Gelem“ (na hrvatski ili drugi jezik koji znate), porazgovarajte o njenom sadržaju, kontekstu i značenju.
Istražite tradicionalna jela romske zajednice.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 9 - Izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovirati uključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovativnost ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 2011.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 9 – Izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovirati uključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovativnost
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
2011. godine Ujedinjeni narodi proglasili su 12. travnja Međunarodnim danom čovjekova leta u svemir na 50. godišnjicu prvog leta čovjeka u svemir. Na taj dan 1961. godine, sovjetski kozmonaut Jurij Gagarin postao je prva osoba koja je orbitirala Zemlju. Njegova misija, koja je trajala oko 108 minuta, označila je veliki korak u istraživanju svemira i u ljudskoj tehnologiji. Ovim danom odaje se priznanje ovom povijesnom postignuću i njegovom značaju za čitavo čovječanstvo., ali ovaj dan također je važan jer simbolizira nadu u daljnja istraživanja svemira i međunarodnu suradnju u tom polju.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što je Zlatna ploča Voyagera iz 1977. i što se na njoj nalazi. Da imate priliku napraviti novu verziju Zlatne ploče što bi ti i tvoji prijatelji na nju stavili? Pronađite intervjue s astronautima koji su govorili o tome koliko im se perspektiva promijenila nakon što su Zemlju vidjeli iz svemira (tzv. overview effect). Kako to povezujete s našim životima?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 9 - Izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovirati uključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovativnost ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Ovaj
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 9 – Izgraditi prilagodljivu infrastrukturu, promovirati uključivu i održivu industrijalizaciju i poticati inovativnost
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Ovaj je međunarodni dan uspostavljen 2017. godine kako bi se promovirala važnost kreativnog razmišljanja i inovacija u rješavanju globalnih izazova. Cilj ovog dana je potaknuti ljude širom svijeta na korištenje svoje mašte i sposobnosti da iznađu nove ideje, pristupe problemima iz različitih uglova i doprinesu stvaranju boljeg, održivijeg društva.
Ovaj datum je odabran jer dolazi neposredno prije Dana planete Zemlje (22. travnja), kako bi se naglasila povezanost između inovativnosti i održivog razvoja, a obilježava se od 2017. godine.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Jesi li znao_la da kreativnost pozitivno utječe na mentalno zdravlje? Poradi na tome kroz sljedeću vježbu – zamisli svijet bez sukoba i ratova, kako izgleda i kako smo to ostvarili? Kako su u tome sudjelovali učenici i mladi?
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Globalni cilj za održivi razvoj 13 - Poduzeti hitna djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan planeta Zemlje je prvi puta obilježen 22. travnja 1970. u SAD-u, s početkom buđenja svijesti o očuvanju okoliša i utjecaja ljudskog djelovanja na prirodu. Američki senator Gaylord Nelson godinu dana prije zgrozio se nad posljedicama izljeva nafte uz obalu Kalifornije te je, vrativši se u američki parlament, izborio da se 22. travnja proglasi nacionalnim danom proslave planeta Zemlje. Naziv Earth Day prvi je puta upotrijebio gradonačelnik San Francisca u proglasu 1969. kojim je odlučeno da se na području San Francisca taj dan slavi kao Dan planeta Zemlje.
Ubrzo poslije, američki je parlament donio cijeli niz zakonskih uredbi kao odgovor na sve očitiju ekološku krizu. Slično buđenje ekološke svijesti javilo se i u drugim dijelovima svijeta. Ujedinjeni narodi proglasili su 2009. godine 22. travnja „Međunarodnim danom majke Zemlje“. Danas se dan obilježava u cijelom svijetu, svake godine s posebnim fokusom, ali uvijek jednakim ciljem – razmišljanjem o i djelovanjem u smjeru smanjenja čovjekovog štetnog učinka na okoliš.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što je ekološki otisak i izračunajte svoj koristeći poveznicu na earthday.org stranici.
Razgovarajte o načinima kako smanjiti ekološki otisak.
Organizirajte ekološku akciju u svojoj školi.
Upoznajte se s djelovanjem udruga u Hrvatskoj koje se bave zaštitom okoliša.
Razgovarajte o utjecaju klimatskih promjena na život na planeti, istražite gdje sve možemo uočiti djelovanje klimatskih promjena u RH.
Novi priručnik za srednje škole – DOOR ‘Klima je i naš izbor’: poveznica
Nastavna jedinica: Održivi razvoj u mojoj zajednici
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
vaj dan je uspostavljen odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda 2018. godine, s ciljem očuvanja temelja međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima i poštivanju međunarodnog prava.
Kroz njega se promovira princip multilateralizma i miroljubive diplomatske suradnje među državama i naglašava važnost zajedničkog rada država kroz međunarodne institucije i forume kako bi se osigurali mir, stabilnost i sigurnost u svijetu.
Multilateralizam podrazumijeva suradnju više država u rješavanju globalnih izazova, kao što su sukobi, klimatske promjene, siromaštvo i pandemije, putem međunarodnih organizacija kao što su Ujedinjeni narodi, Svjetska trgovinska organizacija i mnoge druge. Diplomacija je ključni alat kojim države pregovaraju i rješavaju sporove na miran način, umjesto kroz sukobe i ratove.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Što označava pojam multilateralizam? Koje su međunarodne organizacije važne u osiguravanju multilateralizma i diplomacije za mir? Koliko su po tvom mišljenju uspješne u svom radu?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 7 - Pristupačna i čista energija ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Kao spomen na katastrofu u nuklearnoj elektrani u Černobilu 26.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 7 – Pristupačna i čista energija
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Kao spomen na katastrofu u nuklearnoj elektrani u Černobilu 26. travnja 1986. (Ukrajina) na ovaj se datum obilježava Svjetski dan obnovljivih izvora energije kojim se želi ukazati na nužnost istraživanja i primjene obnovljivih izvora – vjetra, sunca, vode, biomase, bioplina, geotermalnih izvora i sl.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte o tome otkud dobivate električnu energiju, na koji način se proizvodi. Mapirajte svoju zajednicu i razmislite koje biste obnovljive izvore energije u svom okruženju najjednostavnije mogli koristiti.
Usporedite korištenje obnovljivih izvora energije među članicama EU, rangirajte RH.
Animacija Zelene Istre ‘Zarobljenici ugljena’
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan je u pokrenut 2008.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan je u pokrenut 2008. godine u okviru slovenskog predsjedanja Europskom unijom. Zbog činjenice da je Europa kontinent sa sve starijim stanovništvom, prepoznata je nužnost zajedničkog rada na tome da se na europskoj, nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini drugačije formulira pojam međugeneracijske solidarnosti te se ona oživotvori i provodi u praksi. Osim međugeneracijske komponente, cilj ovog dana je vidjeti kako Europu napraviti što boljim mjestom za život starijih generacija.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pogledajte i osvrnite se na kratki film Projekta drugi o osobama treće životne dobi (poveznica)
Srednja škola – Pročitajte neku od priča iz knjige Slavenke Drakulić „Nevidljiva žena i druge priče“ te porazgovarajte o tome kako možemo promijeniti ponašanje prema starijim osobama da bi se osjećali uvaženi u društvu.
Na koje sve probleme nailaze starije osobe u RH? Što bi se moglo i trebalo učiniti? (država, grupe i pojedinci)
Provedite jedan cijeli dan s bakama i djedovima ili starijim susjedima.
Napravite foto reportažu jednog dana vaših baki, djedova ili starijih susjeda. Organizirajte razrednu izložbu fotografija
svibanj
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chichagu 1. svibnja 1886. godine. Diljem Amerike
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni praznik rada obilježava se kao spomen na velike radničke prosvjede održane u Chichagu 1. svibnja 1886. godine. Diljem Amerike održani su masovni štrajkovi u kojima više od 400 000 radnika i radnica iz tvornica izlazi na ulice. U sukobima s policijom poginulo je nekoliko radnika, a osmero organizatora osuđeno je na smrt. U spomen na taj dan 1889. godine odlučeno je da će se svake godine na 1. maj održavati radnički prosvjedi.
U Hrvatskoj se praznik rada počeo slaviti 1890. godine. Radnici u Hrvatskoj, kao i internacionalne kolege istaknuli su zahtjeve u znaku tri osmice (8-8-8). Zagrebački su radnici kao uvod u proslavu te godine održali niz skupova i štrajkova. U zgradi Hrvatskog doma, kako su pisale Narodne novine, govornici su na velikoj radničkoj skupštini pred 1000 radnika naglašavali: „Mi smo za rad, ali hoćemo živjeti kao ljudi.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite povijest borbe za radnička prava. Razgovarajte o problemima s kojima se suočavaju radnici u našem društvu.
Napišite pjesmu o radničkim pravima!
Razgovarajte o zahtjevu 8-8-8 – žive li ga vaši roditelji?
Nastavna jedinica: Što su radnička prava
Materijal za nastavnike: Infografika SSSH
Poveznica: Mali letak za veliku borbu – mladi i radnička prava
Poveznica: Mali vodič za veliku borbu – mladi i radnička prava
Pogledajte film ‘’Izlazak radnika iz tvornice’’ braće Lumiere
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svake godine, 3. svibnja obilježava se Svjetski dan slobode
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svake godine, 3. svibnja obilježava se Svjetski dan slobode medija kojim se slave osnovni principi slobode medija, procjenjuje se sloboda medija u različitim državama svijeta, naglašava važnost neovisnosti medija i odaje počast novinarima i novinarkama koji su izgubili živote obavljajući svoj posao. Obilježava se od 1993. godine, a u fokusu nije samo sloboda medija nego i profesionalna etika u novinarstvu. Organizacija za obranu slobode medija Committee to Protect Journalism prati različite oblike prijetnji, napada i uskraćivanja slobode medija širom svijeta. Podaci koje izlažu govore o stanju medijskih sloboda danas – u 2019. ubijeno je 26 novinara/ki.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što znači medijska sloboda i zašto je važna. Razgovarajte o dobrim i lošim stranama medija, pronađite primjere članaka ili priloga koji su informativni u odnosu na senzacionalističke te saznajte kome i kako se pritužiti na uvredljiv ili netočan članak ili prilog.
- Globalna analiza Instituta Reuters o stanju u područja medija u Hrvatskoj
- Indeks medijskih sloboda Reportera bez granica po kojem RH zauzima 48. mjesto od 180 zemalja
Saznajte u kojim državama su najveći problemi sa slobodom medija, razgovarajte zašto; saznajte gdje se nalazi RH po tom pitanju.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan obiteljske jednakosti (International
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan obiteljske jednakosti (International Family Equality Day) obilježava se svake godine prve nedjelje u svibnju i posvećen je slavljenju raznolikosti obitelji diljem svijeta. Cilj ovog dana je podizanje svijesti o pravima LGBTIQ+ obitelji i promicanje jednakosti, prihvaćanja i inkluzije.
Obitelji dolaze u različitim oblicima, bojama i veličinama, ali ono što ih sve povezuje je ljubav i međusobna podrška. Ovaj dan je prilika da proslavimo ove vrijednosti i ukažemo na važnost stvaranja društva koje prepoznaje i poštuje sve obitelji, bez obzira na spolnu orijentaciju, rodni identitet ili oblik obitelji.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Organizirajte diskusiju o različitim vrstama obitelji i važnosti poštovanja raznolikosti. Istražite pojam dugine obitelji (možete posjetiti web stranicu udruge Dugine obitelji) i razgovarajte o tome kako ljubav i podrška čine obitelj, bez obzira na njen oblik.
Potaknite učenike da nacrtaju ili napišu što za njih znači obitelj te izložite njihove radove u razredu.
Zajednički osmislite poruku podrške za sve obitelji i podijelite je s roditeljima ili školskom zajednicom.
09sviCijeli danDan EuropeOrganizirajte u razredu ili školi simulaciju izbora za Europski parlament.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 9. svibnja obilježava se kao Dan Europe u spomen objavljivanja tzv. Schumanove deklaracije 1950. godine. Deklaracija se smatra početkom integracije europskih država kroz objedinjavanje proizvodnje vezane za ugljen
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
9. svibnja obilježava se kao Dan Europe u spomen objavljivanja tzv. Schumanove deklaracije 1950. godine. Deklaracija se smatra početkom integracije europskih država kroz objedinjavanje proizvodnje vezane za ugljen i čelik, prvo između Francuske i Njemačke. Sljedeće godine, 1951., Europsku zajednicu za ugljen i čelik zajedno su Pariškim ugovorom osnovale osim Francuske i Njemačke i Italija, Belgija, Nizozemska i Luksemburg. Začetak je to brojnih kasnijih inicijativa povezivanja i integracija, između ostalog i Europske unije.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Organizirajte u razredu ili školi simulaciju izbora za Europski parlament.
Nastavna priprema Foruma za slobodu odgoja: ‘Kako s učenicima razgovarati o Europskoj Uniji’
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? ‘Prigovor savjesti (priziv savjesti) je odluka / pravo osobe
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
‘Prigovor savjesti (priziv savjesti) je odluka / pravo osobe da odbije izvršiti obvezu koju mu nameće pravni sustav, a koja obveza se protivi etičkim, moralnim ili vjerskim uvjerenjima / savjesti te osobe.
Pravo na prigovor savjesti propisano je čl.18. Opće deklaracije o ljudskim pravima: “Svatko ima pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi; to pravo uključuje slobodu promjene vjeroispovijedi ili uvjerenja i slobodu da pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, iskazuje svoju vjeroispovijed ili uvjerenje poučavanjem, bogoslužjem, praktičnim vršenjem i obredima.”
Pravo na prigovor savjesti obavljanja vojnih dužnosti u oružanim snagama propisano je čl.47. st.2. Ustava Republike Hrvatske: “Dopušten je prigovor savjesti onima koji poradi svojih vjerskih ili moralnih nazora nisu pripravni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u oružanim snagama. Te su osobe obvezne ispunjavati druge dužnosti određene zakonom.*”’ Tekst preuzet sa stranica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek (https://centar-za-mir.hr/objave/15-svibanj-medunarodni-dan-prigovaraca-savjesti)
Dan je prvi put obilježen 1982. godine, 1985. godine prepoznala ga je i počela obilježavati mreža War Resisters’ International čime je dobio na dodatnoj vidljivosti.
Ovaj dan je posebno važan jer ukazuje na potrebu da države poštuju pravo na prigovor savjesti kao osnovno ljudsko pravo, što je priznato i u međunarodnim dokumentima, poput Opće deklaracije o ljudskim pravima i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Također, Dan naglašava važnost alternativnih oblika službe, poput civilne službe, za one koji odbijaju vojnu obavezu.
Međunarodni dan prigovarača savjesti podsjeća na borbu tih osoba za slobodu mišljenja, savjesti i religije, te potiče društvo da prepozna njihovu ulogu u izgradnji miroljubivih zajednica. Ovaj dan također služi za širenje svijesti o nenasilju, ljudskim pravima i potrebi za dijalogom.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Tko su prigovarači savjesti u kontekstu sudjelovanja u pripremama za oružane sukobe i samim sukobima? Postoji li u Hrvatskoj mogućnost prilaganja prigovora savjesti? U Ustavu RH pronađite dio vezan uz prigovor savjesti.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Ovaj dan je usvojen od strane Ujedinjenih naroda 2017.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Ovaj dan je usvojen od strane Ujedinjenih naroda 2017. godine i predstavlja globalni apel za ujedinjenje napora u borbi protiv nasilja i sukoba te za promoviranje društava u kojima svi ljudi mogu živjeti u miru. Služi kao podsjetnik na potrebu dijaloga i međusobnog razumijevanja kao ključnih alata u razgradnji predrasuda, diskriminacije i sukoba, čime se doprinosi globalnom miru i sigurnosti.
Međunarodni dan zajedničkog života u miru poziva na jačanje međusobnog povjerenja i suradnje, kako bi se izgradile inkluzivne zajednice utemeljene na ljudskim pravima i poštivanju svakog pojedinca, bez obzira na njihove razlike. Ovim danom naglašava se da je mir puno više od izostanka nasilja i ratova i da je za njegovu izgradnju potreban aktivan angažman svih – od pojedinačne do međunarodne razine, a s ciljem osiguravanja dostojanstvenog života svih.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Razgovarajte u razredu o tome kakvo bi trebalo biti društvo koje njeguje vrijednosti zajedničkog života u različitosti te što je potrebno da bude takvo – što treba znati, raditi, osigurati..?
Istražite što je to afrička filozofija života u zajednici „Ubuntu“’.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (eng. International Day Against Homophobia, Biphobia and Transphobia, IDAHOBIT) obilježava se u svijetu svakog 17. svibnja. Cilj obilježavanja je podizanje svijesti o nužnosti borbe protiv predrasuda i diskriminacije prema osobama homoseksualne i biseksualne orijentacije te prema transrodnim i transeksualnim osobama.
Razlog za odabir tog datuma je taj što je tog dana 1990. godine homoseksualnost kao bolest uklonjena iz Međunarodne klasifikacije bolesti Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što znače pojmovi “homofobija”, “bifobija” i “transfobija”. Razgovarajte o tome što znači da su ljudska prava univerzalna i neotuđiva te zašto je važno poštovati prava svih ljudi.
Što znače slova u kratici LGBTIQ?
Napišite članak za školski list ili stranicu škole o stereotipima i predrasudama prema LGBTIQ+ osobama.
Diskusija: „Smije li netko odbiti iznajmiti apartman (ili stan) LGBTIQ+ osobama?“
Upoznajte se s radom udruge Dugine obitelji, LORI i drugih organizacija u RH koje se bave zaštitom prava LGBTIQ+ osoba!
Prolistajte slikovnicu ‘’Moja dugina obitelj’’
Prolistajte:
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni Fair play dan, promovira principe poštene igre,
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni Fair play dan, promovira principe poštene igre, etičkog ponašanja, sportskog duha i međusobnog poštovanja u sportu, ali i u svakodnevnom životu. Ovaj dan naglašava važnost poštivanja pravila, protivnika i fair play-a kao ključnih vrijednosti koje doprinose pozitivnom razvoju ličnosti, zajednice i društva.
Fair play u sportu ne podrazumijeva samo pošteno i časno takmičenje, već i integritet, jednakost, solidarnost i poštovanje, kako među sportašima, tako i među navijačima i ostalim sudionicima. Ovaj dan ima za cilj podizanje svijesti o tim vrijednostima, kako bi sport i društvo u cjelini postali mjesto gdje vladaju poštenje, pravda i tolerancija.
Međunarodni Fair play dan se koristi kao prilika da se potaknu svi – od sportaša i trenera do sudaca i navijača – na promoviranje pozitivnog ponašanja u svim aspektima života, a posebno u sportu. To uključuje sprječavanje nasilja, varanja, dopinga i svih oblika nesportskog ponašanja koji narušavaju duh igre.
Ovaj dan također promovira vrijednosti kao što su timski rad, uvažavanje različitosti i poštivanje pravila te ohrabruje ljude da ih primjenjuju ne samo u sportu, već i u svakodnevnim interakcijama, što doprinosi izgradnji pozitivnih odnosa unutar zajednica.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Opišite vrijednosti fair playa. Vrijede li one samo u spotu, ili su primjenjive i u drugim aspektima života? Kakve veze sport ima s izgradnjom kulture mira?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? 2001. g. Glavna skupština UNESCO-a usvojila je Opću deklaraciju
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
2001. g. Glavna skupština UNESCO-a usvojila je Opću deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj pomoći državama da, poštujući i promičući kulturnu raznolikost, stvore uvjete za dijalog kultura i civilizacija u uvjetima globalizacije. Svjetski Dan kulturne raznolikosti proglašen je 2002. godine.
Paralela između biološke i kulturne raznolikosti nalazi se i u UNESCO-vom izvješću iz 1995. g. Our Creative Diversity (Naša kreativna raznolikost):
“Stotinama milijuna godina, priroda je razvijala nevjerojatne oblike života koji su međusobno tijesno povezani: opstanak svih neophodan je kako bi se osiguralo kontinuirano postojanje prirodnih ekosustava. Na sličan način “kulturni ekosustavi” sastavljeni od bogatih i kompleksnih mozaika više ili manje snažnih kultura, trebaju osigurati raznolikost kako bi sačuvali i prenijeli vrijedno naslijeđe budućim generacijama. Baš kao što su politike za zaštitu bioraznolikosti neophodne kako bi se osigurala zaštita prirodnih ekosustava i raznolikost vrsta, samo odgovarajuće kulturne politike mogu osigurati zaštitu kulturne raznolikosti suočene s rizikom jedinstvene homogenizacije kulture u današnjem svijetu.”
Kulturna raznolikost simbol je nastojanja da se poticajem razvoja svih svjetskih kultura spriječi unificirani razvoj svijeta.
Kulturna raznolikost
– predstavlja polaznu točku za suživot i uključenje svih ljudi te je osnova za život u multikulturalnom svijetu
– važan je čimbenik razvoja
– njezino je poštivanje ujedno i poštivanje ljudskih prava
– kulturna baština je izvor naše kreativnosti….“*
*Preuzeto i prilagođeno sa stranica Ministarstva kulture
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Kroz animirani film Projekta drugi (poveznica) istraži što su sve elementi kulture i što je osobni kulturni identitet, a kroz film (poveznica) nauči što znače pojmovi multikulturalnosti i interkulturalnosti.
Listić za nastavu: interkulturalna škola
Pogledajte dokumentarni film ‘’HUMAN’’
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 15
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 15 – Očuvati, ponovno uspostaviti i promicati održivo korištenje kopnenih ekosustava, održivo upravljati šumama, suzbiti dezertifikaciju, zaustaviti degradaciju tla te spriječiti uništavanje biološke raznolikosti
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Na konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru 1992. godine, 157 država svijeta, uključujući Hvatsku, potpisalo je Konvenciju o biološkoj raznolikosti (The Convention on Biological Diversity – CBD).
Biološka raznolikost u pojednostavljenom smislu odnosi se na ukupnost života/živih bića na ovom planetu, koju možemo podijeliti u tri skupine: geni, biljne i životinjske vrste i ekosustavi. Smanjenje biološke raznovrsnosti prijetnja je prvenstveno čovjeku, ali i prirodi. Do smanjenja raznolikosti najčešće dolazi zbog klimatskih promjena, invazivnih vrsta, prekomjernim iskorištavanjem prirodnih resursa, onečišćenjem i urbanizacijom. Na stranicama WWF nalaze se sljedeći zabrinjavajući podaci:
• Ubrzan gubitak vrsta koji vidimo danas je od 1000 do 10.000 puta veći nego prirodni tijek izumiranja vrsta, upozoravaju stručnjaci.
• Stručnjaci procjenjuju da svake godine nestane između 0,01 i 0,1% cjelokupnog broja vrsta.
• Ako za primjer uzmemo da je niža procjena ukupnog broja vrsta točna – tj. da postoji oko dva milijuna različitih vrsta na našem planetu – onda godišnje nestane između 200 i 2000 vrsta.
• Ali ako je viša procjena broja vrsta točna – tj. da postoji 100 milijuna različitih vrsta na planetu – tad svake godine nestane između 10.000 i 100.000 vrsta.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Napravite aktivnost ‘Mreža života’ kao uvod u diskusiju o međupovezanosti različitih sustava i posljedicama njihovog slabljenja.
(Primjer aktivnosti)
Popričajte sa svojim djedovima, bakama, starijim susjedima o tome kako se krajolik u vašoj zajednici promijenio za njihova života.
Istražite primjere utjecaja klimatskih promjena u RH.
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Već sedam godina za redom 28. svibnja se u cijelom svijetu kroz kampanje osvješćivanja obilježava Dan menstrualne higijene. Inicirala
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Već sedam godina za redom 28. svibnja se u cijelom svijetu kroz kampanje osvješćivanja obilježava Dan menstrualne higijene. Inicirala ga je njemačka nevladina organizacija WASH United 2014. godine prvom kampanjom podizanja svjesnosti o važnosti dobrog upravljanja menstrualnom higijenom na globalnoj razini.
Upravljanje menstruacijom i menstrualnom higijenom te ukazivanje na menstrualno siromaštvo, kojim terminom se govori i o teškom pristupu i nedostatku menstrualnih potrepština, može biti posebno izazovno za žene u zemljama u razvoju, gdje su čista voda i pristup toaletu često nedostupni. Usto, u mnogim kulturama menstruacija se smatra sramotnom i nečistom. Otvoren razgovor o njoj je onemogućen, time i pristup točnim i važnim informacijama o normalnim funkcijama ženskog tijela. To izravno utječe na zdravlje žena i djevojčica, kao i na njihovo obrazovanje i dostojanstvo.
Preuzeto sa:
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite koje se sve ženske udruge u Hrvatskoj bave tematikom menstrualnog siromaštva.
Proučite istraživanje udruge PaRiter o menstrualnom siromaštvu:
https://pariter.hr/wp-content/uploads/2021/02/Menstrualno-siromastvo-izvjestaj-1-1-1.pdf
Istražite čime se bavi Odbor za ravnopravnost spolova.
Istražite koje su alternative za menstrualne uloške.
lipanj
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 - Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? U travnju 2018. godine Opća
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 11 – Učiniti gradove i naselja uključivim, sigurnim, prilagodljivim i održivim
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
U travnju 2018. godine Opća skupština UN-a 3. lipnja proglasila je Svjetskim danom bicikla. U rezoluciji se između ostalog „potiče zainteresirane strane da naglase i unaprijede korištenje bicikala kao sredstva za poticanje održivog razvoja, jačanja obrazovanja, uključujući tjelesnog odgoja, za djecu i mlade, promicanje zdravlja, sprečavanje bolesti, promicanja tolerancije, međusobnog razumijevanja i poštovanja i olakšavanja društvene inkluzije i kulture mira.“ (A/RES/72/272)
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što je Biciklopopravljaona i zašto je dobila nagradu za socijalne inovacije SozialMarie. Istražite infrastukturu za bicikliranje (ima li staza, gdje nedostaju i sl.), izradite prijedlog poželjne rute u vašem gradu ili okolici. Pošaljite prijedlog gradskoj upravi.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan je ustanovljen 1982. godine od strane Generalne skupštine
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan je ustanovljen 1982. godine od strane Generalne skupštine Ujedinjenih naroda kao odgovor na izraelski napad na Libanon, u kojem je mnogo nevine djece stradalo. Time je naglašena hitnost globalnog djelovanja u zaštiti najranjivijih članova društva – djece, koja često trpe teške posljedice ratova i sukoba, uključujući gubitak života, povrede, traume, prisilnu regrutaciju, progon i zlostavljanje.
Cilj obilježavanja ovog dana je skretanje pažnje na važnost zaštite djece u ratnim zonama i promoviranje međunarodnog prava, posebno Konvencije o pravima djeteta, kako bi se osiguralo da sva djeca budu zaštićena od nasilja, eksploatacije i zlostavljanja.
Međunarodni dan nevine djece žrtava agresije predstavlja poziv na globalnu akciju za zaustavljanje nasilja nad djecom i osiguravanje njihovog prava na sigurno, zdravo i sretno djetinjstvo, bez straha od rata i sukoba.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istraži koja se dječja prava najčešće krše u Hrvatskoj i koje su zadaće Pravobraniteljice za djecu.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 13 - Poduzeti hitna djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih posljedica ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Svjetski dan zaštite
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 13 – Poduzeti hitna djelovanja u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih posljedica
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu, a na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Fotografirajte u vašoj okolici mjesta na kojima se nalazi otpad ili postoji neki drugi oblik zagađenja. Upozorite na to vašu mjesnu zajednicu ili općinu. Napravite info letak o razdvajanju i zbrinjavanju otpada. Osmislite kako organizirati odvojeno prikupljanje otpada u vašoj školi.
Preuzmite: priručnik za ekoaktivizam Zelene akcije
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 14 - Očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Obilježavanje Svjetskog
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 14 – Očuvati i održivo koristiti oceane, mora i morske resurse za održiv razvoj
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Obilježavanje Svjetskog dana oceana pokrenula je 2002. godine međunarodna mreža organizacija i pojedinaca pod nazivom The Ocean Project. Oni svoj rad posvećuju podizanju svijesti o važnosti očuvanja oceana i direktnom radu na njihovoj zaštiti. Nakon perioda zagovaranja i UN je 2008. godine 8. lipnja prepoznao kao Svjetski dan oceana.
Tema Dana se mijenja svake godine, a glavni je cilj probuditi svijest o potrebi očuvanja morskog okoliša i mora kao bitnoj sastavnici našega života na planetu, te reagirati na trendove sve većeg uništenja oceana zbog djelovanja ljudi (onečišćenje, prekomjerna eksploatacija i sl.). Znate li da se više od 90% života na zemlji nalazi u moru. Postotak bi mogao biti i 99%, što ćemo znati kada oceane detaljnije istražimo (često se spominje da je istraženo samo 5% oceana, što je razmjerno točno) – činjenica je dakle da su kopnena živa bića zapravo poprilična manjina na našem plavom planetu!
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite što je to mikroplastika, kako dospijeva u mora i kako utječe na život u morima. Ima li mikroplastike u proizvodima koje svakodnevno koristite? Smislite alternative korištenju plastike u svojoj obitelji i domu!
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 17 - Ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Ujedinjeni narodi su utemeljili
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 17 – Ojačati načine provedbe te učvrstiti globalno partnerstvo za održivi razvoj
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Ujedinjeni narodi su utemeljili ovaj dan 2024. godine kao odgovor na sve veću potrebu za miroljubivim suživotom i boljim razumijevanjem među narodima različitih kulturnih i religijskih pozadina. Dijalog među civilizacijama pomaže u prevladavanju predrasuda, netrpeljivosti i stereotipa, te potiče toleranciju i suradnju među narodima. Time se smanjuje rizik od sukoba temeljenih na nesporazumima, kulturnim razlikama ili netoleranciji.
Cilj Međunarodnog dana dijaloga među civilizacijama je ohrabriti ljude da uče o drugim kulturama i zajednicama, razviju empatiju prema različitostima i rade zajedno na stvaranju društava u kojima vlada mir, solidarnost i međusobno uvažavanje. Kroz dijalog, različite civilizacije mogu bolje razumjeti jedne druge, graditi mostove suradnje i zajednički raditi na globalnim izazovima poput sukoba, siromaštva i klimatskih promjena.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Koja je poanta ovog međunarodnog dana i koja ga je zemlja predložila na usvajanje? Što su po tvom mišljenju glavni preduvjeti kvalitetnog dijaloga na međuljudskoj razini?
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
Globalni cilj za održivi razvoj 8 – Promicati kontinuiran, uključiv i održiv gospodarski rast, punu i produktivnu zaposlenost i dostojanstven rad za sv
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodna organizacija rada 2002. je donijela odluku da se 12. lipnja obilježava kao Svjetski dan borbe protiv dječjeg rada. Konvencija o pravima djeteta u čl. 32. obvezuje države da „priznaju pravo djetetu na zaštitu od gospodarskog izrabljivanja i obavljanja bilo kojega posla koji bi za nj bio pogibeljan ili ometao njegovo obrazovanje, bio štetan za njegovo zdravlje ili njegov tjelesni, duševni, duhovni, moralni ili društveni razvoj“. Iako je dječji rad nezakonit, prema procijenjenim podacima Međunarodne organizacije rada iz 2018. godine 152 milijuna djece (od 5 do 17 godina starosti) radi, od čega ih 73 milijuna radi opasne poslove ili poslove u opasnim uvjetima. Jedan od Ciljeva održivog razvoja je do 2025. godine ukinuti sve oblike dječjeg rada, te vojačenja djece u konfliktnim područjima.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Istražite koji dokumenti štite djecu u ovom području i raspravite o mogućim rizicima kojima djeca u našem društvu mogu biti izložena (primjerice, djeca koja zarađuju u profesionalnom sportu, reklamama ili prošnjom).
Istražite što su to „konfliktni minerali“ i u kakvoj su vezi s djecom.
Za nastavnike_ce:
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 2 - Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan održive
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 2 – Iskorijeniti glad, postići sigurnost hrane i poboljšanu ishranu te promicati održivu poljoprivredu
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan održive gastronomije prvi se put obilježio 2017. godine s ciljem osvještavanja proizvođača hrane o tome kako održivo uzgajati hranu, a potrošača o tome kako „pametnije“ birati hranu koju jedu ili namirnice koje koriste. To bi značilo istražiti otkud vaša hrana dolazi (prehrambeni kilometri – food miles), na koje se načine proizvodi, kako ju što bolje iskoristiti, a što napraviti s eventualnim ostacima. Osim praktičnih vještina, Danom se stavlja naglasak i na pitanja prehrambene sigurnosti, razvoja poljoprivrede i očuvanja bioraznolikosti, a i očuvanja lokalnih/regionalnih/nacionalnih kuhinja kao elemenata kulture.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Uredite školski vrt ne s estetskim već praktičnim ciljem – da vam donese plodove. Napravite školski spremnik za biootpad i naučite kompostirati. Razmislite o tome može li vaša škola imati „zeleni krov“.
Istražite od kuda dolazi hrana ili namirnice koje najčešće jedete.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje obilježava se kako
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje obilježava se kako bi se podigla svijest o opasnostima govora mržnje i promovirale aktivnosti koje ga sprečavaju i suzbijaju. Ovaj dan naglašava važnost suočavanja s negativnim posljedicama govora mržnje, koji može potaknuti diskriminaciju, nasilje, netrpeljivost i sukobe te narušava društvenu koheziju i ljudska prava.
Ujedinjeni narodi su proglasili borbu protiv govora mržnje ključnim aspektom zaštite ljudskih prava i izgradnje mira. U lipnju 2022. godine, UN je usustavio Međunarodni dan borbe protiv govora mržnje kako bi skrenuo pažnju na sve veće prisustvo mrzilačke retorike u javnom prostoru i na internetu, kao i na potrebu za zajedničkim globalnim naporima da se on suzbije.
Cilj obilježavanja ovog dana je promoviranje tolerancije, poštovanja i slobode izražavanja na odgovoran način, bez poticanja nasilja ili mržnje. Također, poziva se na jačanje edukacije o opasnostima govora mržnje, zaštitu ranjivih grupa i poticanje zakonodavstva i mehanizama koji će osigurati da se govor mržnje adekvatno suzbija, bez narušavanja prava na slobodu govora.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Pronađite definicije govora mržnje. Gdje se s njim susrećete? Kako i kome možete prijaviti govor mržnje? Kako se djeca i mladi mogu pobuniti protiv govora mržnje i preokrenuti negativne trendove? Istraži platformu i facebook stranicu “Dosta je mržnje”.
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 - Smanjiti nejednakosti unutar i između država Globalni
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 10 – Smanjiti nejednakosti unutar i između država
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Promicati, u svrhe održivog razvoja, miroljubiva i uključiva društva, osigurati pristup pravosuđu za sve i izgraditi učinkovite, odgovorne i uključive institucije na svim razinama
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Svjetski dan izbjeglica obilježava se 20. lipnja s ciljem podizanja svijesti o teškoj situaciji u kojoj se nalaze ljudi diljem svijeta koji su prisiljeni napustiti svoje domove zbog straha od proganjanja. Prema podacima UN-ove agencije za izbjeglice (UNHCR), u svijetu je trenutno 65.6 milijuna prisilno raseljenih osoba. Republika Hrvatska je dosad primila malen broj izbjeglica te se stavovi građana polariziraju oko uključivanja izbjeglica u društvo. Naum obilježavanja ovo dana je podignuti svijest političara, javnosti i stanovnika o položaju izbjeglica kroz razne forme: javne rasprave, medijske konferencije, kulturne događaje i slično*.
Prilagođeno sa: https://www.cms.hr/hr/azil-i-integracijske-politike/ukljucite-se-u-8-tjedne-izbjeglicama
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Saznajte što je to “Nansenova putovnica”.
Osmislite neki javni događaj, prijavite ga Centru za mirovne studije u svibnju i pridružite se Tjednu IZBJEGLICAma!
Pogledajte i prokomentirajte filmiće nastale u sklopu CMS-ove kampanje #ovdježivimo
Istražite čime se bavi UNRWA. Koliko ih je i kako živi jedna od najstarijih i najvećih izbjegličkih populacija – Palestinci.
Pogledajte animirani film ‘’Pružam ruku’’ i razgovarajte u grupi na koji način bi pomogli učenicima izbjeglicama u vašoj školi ili razredu. Kako bi ih uključili u svoju zajednicu?
Okupite svoje ukućane i zajedno pogledajte dokumentarni film ‘’Ja Sam Jer Mi Jesmo’’. Prokomentirajte priče iz filma i zamolite starije ukućane da vam ispričaju kako je to bilo 90-ih godina u Hrvatskoj.
Pogledajte priču srednjoškolca Iana koji je svoje slobodno vrijeme posvetio volontiranju s izbjeglicama.
https://projektdrugi.hrt.hr/dokumentarni-filmovi/projekt-drugi-izbjeglice/
Pogledajte animirani film ‘’The Pushback’’
Proučite zašto su Hrvati nakon Drugog svjetskog rata izbjegli u Siriju.
Istražite što je to međunarodna, supsidijarna i privremena zaštita.
22lipCijeli danDan antifašističke borbe
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? Dan antifašističke borbe je državni praznik u Republici Hrvatskoj koji se slavi 22. lipnja. Obilježava se u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kad je u šumi Brezovica kod
Detalji događaja
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
Dan antifašističke borbe je državni praznik u Republici Hrvatskoj koji se slavi 22. lipnja.
Obilježava se u znak sjećanja na 22. lipnja 1941. kad je u šumi Brezovica kod Siska osnovan Prvi sisački partizanski odred, posebno značaj i zbog toga što je ujedno i prva antihitlerovska postrojba u tadašnjoj okupiranoj Europi. Osnutak sisačkog odreda označio je početak organizirane narodnooslobodilačke borbe u Hrvatskoj, u kojoj je aktivno sudjelovalo više od 500.000 hrvatskih građana i građanki.