svibanj, 2025
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 - Mir, pravda i snažne institucije ZAŠTO SE OBILJEŽAVA? ‘Prigovor savjesti (priziv savjesti) je odluka / pravo osobe
Detalji događaja
Globalni cilj za održivi razvoj 16 – Mir, pravda i snažne institucije
ZAŠTO SE OBILJEŽAVA?
‘Prigovor savjesti (priziv savjesti) je odluka / pravo osobe da odbije izvršiti obvezu koju mu nameće pravni sustav, a koja obveza se protivi etičkim, moralnim ili vjerskim uvjerenjima / savjesti te osobe.
Pravo na prigovor savjesti propisano je čl.18. Opće deklaracije o ljudskim pravima: “Svatko ima pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi; to pravo uključuje slobodu promjene vjeroispovijedi ili uvjerenja i slobodu da pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, iskazuje svoju vjeroispovijed ili uvjerenje poučavanjem, bogoslužjem, praktičnim vršenjem i obredima.”
Pravo na prigovor savjesti obavljanja vojnih dužnosti u oružanim snagama propisano je čl.47. st.2. Ustava Republike Hrvatske: “Dopušten je prigovor savjesti onima koji poradi svojih vjerskih ili moralnih nazora nisu pripravni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti u oružanim snagama. Te su osobe obvezne ispunjavati druge dužnosti određene zakonom.*”’ Tekst preuzet sa stranica Centra za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek (https://centar-za-mir.hr/objave/15-svibanj-medunarodni-dan-prigovaraca-savjesti)
Dan je prvi put obilježen 1982. godine, 1985. godine prepoznala ga je i počela obilježavati mreža War Resisters’ International čime je dobio na dodatnoj vidljivosti.
Ovaj dan je posebno važan jer ukazuje na potrebu da države poštuju pravo na prigovor savjesti kao osnovno ljudsko pravo, što je priznato i u međunarodnim dokumentima, poput Opće deklaracije o ljudskim pravima i Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima. Također, Dan naglašava važnost alternativnih oblika službe, poput civilne službe, za one koji odbijaju vojnu obavezu.
Međunarodni dan prigovarača savjesti podsjeća na borbu tih osoba za slobodu mišljenja, savjesti i religije, te potiče društvo da prepozna njihovu ulogu u izgradnji miroljubivih zajednica. Ovaj dan također služi za širenje svijesti o nenasilju, ljudskim pravima i potrebi za dijalogom.
PRIJEDLOG AKTIVNOSTI
Tko su prigovarači savjesti u kontekstu sudjelovanja u pripremama za oružane sukobe i samim sukobima? Postoji li u Hrvatskoj mogućnost prilaganja prigovora savjesti? U Ustavu RH pronađite dio vezan uz prigovor savjesti.