GOOD Školica: Dezinformacije o manjinskim skupinama u društvu: kako odgovoriti na njih?

Na edukaciji će biti predstavljeni segmenti brošure „Disinformation Action“ koja je namijenjena osobama koje rade s mladima kao polazište u obradi tema medijske pismenosti, borbi s dezinformacijama, kao i osnaživanju mladih da postanu otporni na dezinformacije koje ih okružuju. Kroz edukaciju ćete biti informirani o informacijskom poremećaju, različitim vrstama netočnog i štetnog sadržaja u medijima, raširenosti dezinformacija i dezinformacijskih narativa te utjecaju istog na manjinske skupine u društvu. Osim teoretskog dijela, edukacija se sadržavati i uvid u digitalne alate koji se koriste u provjeri točnosti informacija, a sadržavat će i smjernice kako lakše pretraživati i provjeravati sadržaj na društvenim mrežama. Svrha edukacije je jačanje kapaciteta nastavnica/ka i stručnih suradnika/ca za provođenje programa medijske pismenosti koji su usmjereni na borbu protiv dezinformacija, posebno onih koje utječu na manjinske skupine u društvu.

Nakon edukacije sudionici i sudionice će:

  • Biti upoznati s informacijskim poremećajem i njegovim posljedicama
  • Moći navesti različite segmente informacijskog poremećaja
  • Osvijestiti osnovne dezinformacijske narative koji štete manjinskim skupinama u društvu
  • Biti upoznati s nekoliko digitalnih alata koji se koriste za provjeru točnosti informacija
  • Imati smjernice kako lakše pretraživati sadržaj na društvenim mrežama
  • Dobiti brošuru „Disinformation action“ koja sadrži osnovne smjernice za razvoj medijske pismenosti kod mladih, kao i praktične resurse i smjernice na lokalnoj, nacionalnoj i EU razini.

Sadržaj edukacije:

  • Informacijski poremećaj i trosegmenta shema informacijskog poremećaja
  • Posljedice informacijskog poremećaja
  • Osnovni dezinformacijski narativi koji su usmjereni na manjinske skupine u društvu
  • Digitalni alati za provjeru točnosti informacija
  • Načini suzbijanja dezinformacija i preporuke

Edukacija će se održati u srijedu, 28. svibnja od 14:00 do 16:00 sati na ZOOM platformi te je prvenstveno namijenjena osobama koje rade s djecom i mladima, tj. osobama koje rade u sustavu odgoja i obrazovanja. Edukaciju će provesti: Iva Zelić, novinarka i glavna urednica portala Libela te Josip Šipić, magistar rodnih studija i voditelj projekta GenderFacts iz udruge CESI – Centar za edukaciju savjetovanje i istraživanje.

Možete se prijaviti za sudjelovanje u radionici do 28. svibnja 2025. (do podne) putem ove poveznice: https://us06web.zoom.us/meeting/register/tVwEhCumTr2a4s1GHgERzg

Svi koji se prijave sudjeluju u radionici i dobit će poveznicu na platformu ZOOM za pristup radionici. Za sudjelovanje na radionici izdaju se potvrde o sudjelovanju.